Barış Vakfı’ndan Necmiye Alpay serbest bırakılsın çağrısı

Barış Vakfı, tutuklanan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi Necmiye Alpay için açıklama yaptı

Barış Vakfı’ndan Necmiye Alpay serbest bırakılsın çağrısı

Barış Vakfı Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklama ile üyeleri Necmiye Alpay’ın tutukluluk haline son verilmesini istedi.

Vakfın üyesi, dil bilimci ve yazar Necmiye Alpay’ın Özgür Gündem Gazetesi Danışma Kurulu üyesi olması dolayısıyla “terör örgütü üyesi” suçlamasıyla İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklandığı belirtildi.

Açıklamada, “Necmiye Alpay, İstanbul Basın savcısı Umut Tepe tarafında bir süre önce Özgür Gündem Gazetesi hakkında açılan soruşturma kapsamında şüpheliler arasında isminin geçtiğini öğrenmesi üzerine tatilini kesip, savcılığa dün kendisi ifade vermeye gitmiş ve tutuklanmıştır. Buna rağmen 8. Sulh Ceza Hâkimliğinin tutuklama gerekçesinde: Kaçma, delillerin karartılması ve soruşturmaya konu eylemleri yeniden gerçekleştirebileceği, kuvvetli şüphesinden söz etmesi, en az Necmiye Alpay’ın tutuklanması kadar şaşırtıcıdır” dedi.

Son dönemde geçmişte sıklıkla şahit olunun uygulamalara benzer şekilde, benzer gerekçelerle tutuklanmaların olmasının toplumsal barış umutlarının zayıflamasına yol açtığına dikkat çekildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bütün dünyada barış, özgür medya ortamının, barış gazeteciliğinin güçlü olduğu ve evrensel hukukun işlediği toplumsal koşullarda tesis edilebilmiştir. Bu konuda herkese ve her kuruma büyük sorumluluk düşüyor. Bunların en başında hiç kuşkusuz yargı geliyor. Yargı, bugün ülkemizin içinde bulunduğu kritik dönemde basın, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünü daha da kısıtlayan kararlar vermekten kaçınmak görevi ve sorumluluğundadır.

"Aksi yöndeki her karar ve uygulama ülkeyi zora sokuyor. Barış Vakfı olarak, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle başta üyemiz Necmiye Alpay’ın olmak üzere bütün barış savunucusu, yazarların, gazetecilerin, avukatların, aydınların, sanatçıların, akademisyenlerin ve yurttaşların bir an önce tutukluk hallerine son verilmesi çağrısı yapıyoruz.”

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 10:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER