Barış savunucuları Diyarbakır yolcusu

Türkan Elçi de konuşacak

Barış savunucuları Diyarbakır yolcusu

Kamuoyunun yakından tanıdığı yaklaşık 100 kişilik bir barış grubu, 30 Aralık Çarşamba günü Diyarbakır’da barış, yeniden müzakere ve Meclis’in çözümden yana aktif tavır almasını talep edecek. Buluşmada bir barış çağrısı da, iki dilde kamuoyuyla paylaşılacak.

Sanatçı, siyasetçi, akademisyen ve aktivistlerden oluşan yaklaşık 100 kişilik bir barış grubu, bir süredir yoğun çatışma, ölüm ve yaralanmaların yaşandığı Diyarbakır’da, 30 Aralık Çarşamba günü barış ve yeniden müzakere çağrısı yapacak…

Örgütlerden bağımsız kişilerden oluşan barış grubu, önce Sümerpark’ta bir toplantı düzenleyecek. Toplantıda, geçen Kasım ayında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi konuşacak.

Sur, Cizre, Nusaybin ve Silopi’den tanıklıkların da dinleneceği buluşmada, sanatçılar bir Diyarbakır türküsü seslendirecek ve daha sonra iki dilde barış duyurusu okuyacaklar.

Sur ilçesine doğru yürüyüp, Sevgi Anıtı önünde barış duyurusunu yeniden seslendirecek olan grup, ayrıca Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Belediyesi ve Diyarbakır Barosu’nu da ziyaret edecek.

Grubun sözcüleri ise Oya Baydar ve Baskın Oran olarak belirlendi.

BARIŞ GRUBU ZİYARET PROGRAMI

12:30    Sümerpark'ta toplantı

1. Hoş Geldiniz Konuşması (Türkan Elçi-Rakel Dink)

2. Ziyaret Grubu Adına Konuşma

3. Sur, Cizre, Nusaybin ve Silopi’den Tanıklar, Tanıklıklar (Gazeteci, Öğretmen, esnaf, öğrenci, kadın)

4. Sanatçılardan Bir Türkü

5. Sanatçılardan İki Dilde Barış Duyurusu

14:00    Sur'a Yürüyüş - Sevgi Anıtı Önünde Barış Duyurusu Yeniden Okunacak

15:00    Valilik Ziyareti

16:00    Belediye Ziyareti

17:00    Baro Ziyareti

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 13:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER