Barış akademisyenlerinin avukatı: Talimatla tutuklandılar

Avukat Oya Meriç Eyüboğlu, "barış akademisyenleri"nin talimatla tutuklandıklarına dikkat çekti

Barış akademisyenlerinin avukatı: Talimatla tutuklandılar
"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attıktan sonra "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla tutuklanan Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy'un avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, karara tepki göstererek, "Talimatla tutuklandılar" dedi.

Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attıktan sonra AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef haline getirilen akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanmalarının ardından dün gece saatlerinde Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen akademisyenlerden Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy saat 00.00 sıralarında Metris Cezaevi'ne konuldu. Esra Mungan ise saat 23.30 sıralarında Bakırköy Kadın Cezaevi'ne konuldu.

“KARAR HUKUKİ DEĞİL”

Tutuklama kararının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapan akademisyenlerin avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Unvanının milletvekili, akademisyen, yazar, gazeteci olması o kişinin aslında bir terörist olduğu gerçeğini değiştirmez. O eylemin amacına ulaşmasını sağlayan bu destekçilerdir, bu yardakçılardır" sözlerini hatırlatarak, "Bu sözlerin ardından tutuklandılar. Biz hukuken her yolu denedik ancak kararın hukuki olmadığı açıktır. Müvekkillerimiz talimatla tutuklandı" dedi. 

CHRIS STEPHENSON 

Ayrıca dün çantasında Newroz bildirisi bulundurduğu için İstanbul Adliyesi'nde gözaltına alınan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Chris Stephenson'un bugün öğlen saatlerinde İstanbul Adliyesi'ne getirilmesi bekleniyor.

(Kaynak: DİHA)
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 10:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER