Bakanlıktan cinsel saldırıyı artıracak yasa: Parayı öde kurtul!

Adalet Bakanlığı suçu artıcı bir kanun taslağı hazırladı

Bakanlıktan cinsel saldırıyı artıracak yasa: Parayı öde kurtul!

Adalet Bakanlığı, yargıda pazarlık sistemini getiren bir yasa taslağı hazırladı. 5 yıla kadar hapis cezasını gerektiren suçlarda şüpheli suçunu kabul ederse ceza 1 yıla indirilebilecek. Taslak yasalaşırsa, cinsel taciz cezaları da para cezasına çevrilebilecek.

SUÇ PARA CEZASINA ÇEVRİLECEK

Kemal Göktaş'ın Milliyet’te yer alan haberine göre, Adalet Bakanlığı, ‘Ceza yargılamalarında iş yükünün azaltılması ve alternatif çözüm yöntemlerinin geliştirilmesine’ yönelik bir kanun taslağı hazırladı. Taslakta, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki gibi, şüphelinin suçunu kabul etmesi koşuluyla, şüpheliler ile savcılık arasında ‘pazarlık’ yapılmasına ve bu usulle cezanın belirlenmesine ilişkin düzenlemeler yer alıyor. Taslağa göre 5 yıla kadar hapis cezası gerektiren suçlarda şüpheli suçunu kabul ederse cezanın 1 yıla indirilmesi, para cezasına çevrilmesi veya kamu hizmeti gibi yaptırımlar uygulanması mümkün olacak.

‘ÖDE KURTUL FORMÜLÜ’

Kanun taslağıyla, çocuğa cinsel istismar, cinsel taciz gibi cinsel saldırı suçları da pazarlık kapsamına girecek. Taslakta ayrıca ön ödeme yoluyla şüphelilerin davadan kurtulması olanağı da genişletiliyor. Halen üst sınırı 3 ay olan suçlarda uygulanan ön ödemedeki sınır 2 yıla çıkarılarak şüphelilere ‘öde-kurtul’ imkânı getirilecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 12:02

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zozan
Zozan - 5 yıl Önce

Ne zaman yürürlüğe girer

birdalim
birdalim - 4 yıl Önce

Ne zaman bilen yokmu

cennet
cennet - 4 yıl Önce

Ne zaman baslar savcilar mahkumlari birakmaya bilen varmi Allah askina bilen varmi yazin

ceennet
ceennet - 4 yıl Önce

Ne olur sonuc ne oldu bilen varmi esim iftiradan yatiyo oglum unuversiteye gidecek ama babasi icerde diye gitmek istemiyor lutfen bilgisi olan yazsin cok maduruz onlar bi sekilde yasiyorlar ama disarda aileler cok perisan sayin cumhur baskanim basbakanim adalet bakanim yardim edin affedin

cennet
cennet - 4 yıl Önce

Bir haber yokmu bu yasa ne zaman cikar

SIRADAKİ HABER