Bakan, ODTÜ kınamasında level atlanmasını istedi

Bakan Dinçer, 'ulusal düzeyde kınanmalı' dedi...

Bakan, ODTÜ kınamasında level atlanmasını istedi

Otelcilik ve Turizm İşletmelerinde Uygulamalı Eğitim Projesi kapanış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Göktürk-2'nin uzaya fırlatılış töreni öncesinde ODTÜ'lü öğrencilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protestosu sırasında yaşananlarla ilgili olarak, ''Şiddetin ulusal düzeyde kınanmasını doğru buluyorum. Oradaki olaylar şiddet içeriyordu. Öğrencilerin yaptığı demokratik bir protesto değildi'' dedi.

 Bakan Dinçer, ODTÜ'de geçen hafta yaşananlarla ilgili, bu protestoların demokratik bir tepki olarak değerlendirilemeyeceğini söyledi.

"YÖK'ÜN DEVREYE GİRMESİ OLUMLU BİR ŞEY"

Olaylarla ilişkin olarak YÖK Denetleme Kurulu'nun devreye girmesini olumlu bulduğunu dile getiren Dinçer, bazı üniversitelerin tepkisini ise, "Şiddetin ulusal düzeyde kınanmasını doğru buluyorum" sözleriyle değerlendirdi.

Dinçer, "Gönül isterdi ki üniversite yönetimi dirayetini ve inisiyatifini ortaya koyabilsin. Gerekeni yapabilsin. Olaylara engel olabilsin. Soruşturmayı da kendileri başlatabilmeliydi. Ancak yapamadılar. O açıdan YÖK'ün devreye girmesini olumlu buluyorum" diye konuştu.

10 ÖĞRENCİ SORGUYA ALINMIŞTI

ODTÜ'deki olaylar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 öğrenciden 2'si savcılık, 8'i ise mahkemedeki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2012, 14:45
YORUM EKLE