Bakan Çavuşoğlu: ABD, YPG'ye silah veriyor, nokta

Türkiye ile ABD arasındaki YPG polemiği devem ediyor

Bakan Çavuşoğlu: ABD, YPG'ye silah veriyor, nokta

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de ateşkes sağlanması için İran'ın da garantör olduğunu savundu. 

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle: 

Herkesin ateşkese uyması lazım. Rejim ile muhalefet bir araya gelerek çalışmaya başlayacak. Bizim çabalarımız bu yönde. Rusya ve Türkiye ortak bir açıklama yapıyor. Bu açıklamada Rusya ve Türkiye rejim ve muhalefet konusunda garanti veriyor. Şu anda Ankara'daki anlaşma için Türkiye ve Rusya garantör. Rejimin imzalayacağı metin konusunda Rusya ile beraber İran'da garantör olacak mı? Bu henüz net değil. 

'ASTANA'DA ESAD'LA MASAYA OTURMAYACAĞIZ'

 'Türkiye rejimi tanıdı' şeklinde manüpülasyonlar yapılıyor. Böyle bir şey yok. Biz Astana'da (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad ile masaya oturmayacağız. Öyle bir şey söz konusu değil. Bu konudaki tutumumuzu Rusya da biliyor. 600 bin kişiyi öldüren bir kişinin Suriye'de birlik beraberliği sağlayamayacağına inanıyoruz. Herkesi kucaklayacak bir değişiklik olması lazım. Suriye'deki tüm gruplar, Hizbullah da dahil, bu ülkeden ayrılmalı. 

Ateşkes olmadan Astana'da görüşmenin bir anlamı yok. Rejim burada hangi düzeyde katılacak onu bilmiyoruz ama bu anlaşmaya göre her iki taraf müzakere heyetini kendisi belirleyecek. Terör örgütlerini o masada kabul etmeyeceğiz. ABD'nin içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı'na havadan destek vermiyor. Bugüne kadar ABD, YPG'ye silah vermiştir, nokta. Onlar terör koridoru oluşturmaya çalışıyor. Rakka'da YPG'yi ABD kullanmak istiyor.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 11:20

YORUM EKLE
YORUMLAR
coban
coban - 4 yıl Önce

he veriyor ne gıçık anayasaada sadce rte uyğun 18 madde hani değişiyordu ula buu millet harbi aklısız ha 550 vekil yetmemiş 600 olacak bu insanlar tavuktan bile geri zekalı buna evet diyenlerde zaten o mhp korkudan evetçi pislikleri yoksa açıklanacak

SIRADAKİ HABER