Bahçeli, Orhan Pamuk'u hedef aldı: Her zerresi dikenle sarılmış Pamuk

'Egemen sınırlarımız içinde nerede ibadet edeceğimiz, nereyi ibadete açacağımız sadece bizim tayin ve tespit edeceğimiz bir konudur'

Bahçeli, Orhan Pamuk'u hedef aldı: Her zerresi dikenle sarılmış Pamuk

MHP Genel Başakanı Devlet Bahçeli, Ayasofya'nın yeniden ibate açılması kararını eleştiren yazar Orhan Pamuk'u hedef aldı. Bahçeli, “Bir yazar müsveddesinin, 'Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek dünyanın geri kalanına artık seküler değiliz demektir' ifadesi kafasının her zerresi dikenle sarılmış Pamuk soyisimli bir şahsın mesnetsiz sızlanmasıdır” dedi.

Bahçeli, Belediye Başkanları Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması kararını eleştirenleri hedef aldı. Danıştay’ın kararını “567 yıldır devam edegelen fetih sürecimiz yeni bir safhaya geçmiş, bütün Türk ve İslam beldeleri ayağa kalkmıştır” diye değerlendiren Bahçeli, ABD’den gelen ‘Hayal kırıklığı’ açıklamasına da “Cibilliyetsiz ve ciddiyetsiz bir itham” diyerek tepki gösterdi.

Bahçeli’nin açıklamaları özetle şöyle:

“Ayasofya’nın, vakfiyesine muvafık şekilde cami olarak kullanılması milletimizin uzun yıllardır hasreti ve beklentisidir. Ayasofya’nın, vakfeden kutlu ecdadımızın emaneti doğrultusunda kesintisiz cami olarak kullanılması bağlılık ve vefayla yerine getirilmesi şart olan tarihi bir sorumluluktur. Vakıf senedi hukuk gücündedir. Nitekim vakfedilen Ayasofya’nın niteliği ve kullanım amacı değiştirilemeyecektir. Bu durum aynı zamanda herkes için bağlayıcıdır. 86 yıldır kutuplaşmalara konu olan bir tartışma hukuki ve siyasi mutabakatla çözüme kavuşturulmuştur. Ayasofya Camisi’nin ibadete açılması 567 yıllık çağrıya kulak vermenin, itibar ve ihtimam göstermenin muhterem bir neticesidir. Ayasofya yeryüzündeki bütün camilerimizi, bütün mescitlerimizi selamlayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi bu gelişmeden dolayı son derece bahtiyardır. 

“CİBİLLİYETSİZ VE CİDDİYETSİZ BİR İTHAMDIR”

ABD yönetiminin “Hayal kırıklığı” yorumu cibilliyetsiz ve ciddiyetsiz bir ithamdır. 1987’den 2019’a kadar silah ambargosu uyguladığı Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne, birden bire askeri eğitim desteği vereceğini ve kaynak sağlayarak güvenlik ilişkilerini geliştireceğini duyuran ABD, Türkiye’yi sıkıştırmak maksadıyla hamle üstüne hamle yapmaktadır. 

“YAZAR MÜSVEDDESİ”

Bir yazar müsveddesinin, “Ayasofya’yı yeniden camiye çevirmek dünyanın geri kalanına artık seküler değiliz demektir” ifadesi kafasının her zerresi dikenle sarılmış Pamuk soyisimli bir şahsın mesnetsiz sızlanmasıdır.

Böylesi köksüzler düştükleri aidiyet krizinde hamiyet ve haysiyet imhası yaşamışlardır. “Osmanlı hukuku Cumhuriyet hukukunun yerine geçti” diyen sözde akademisyenler de aslında cehaletlerinin ve ideolojik taassuplarının kurbanı olmuşlardır. İnanç hakkı insan hakkıdır. Bunu tasdik ve tasvip etmeyen insanlık değerlerine düşmandır. Bunun hilafına her söz, her tavır, her eylem boşluktadır, hukuken de ağır kusurludur.

Egemen sınırlarımız içinde nerede ibadet edeceğimiz, nereyi ibadete açacağımız sadece bizim tayin ve tespit edeceğimiz bir konudur.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 09:53

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Varol
Kenan Varol - 1 yıl Önce

Bu MHP kafasına yorum yapılmaz.Korum anlayışıyla hareketi mekanik çalışan bir anlayış.Ayasofyayı tartışmam,yorumlamam.Ben ancak bu duruma şöööylee bir bakarım.Bu durumu yaratan anlayış Güçlünün haklı olduğuna inanıyor.Dolayısıyla Güç gösterisinde bulunuyor.Etki yaratıyor,ama beni etkilemiyor.Etkilenin Gücü Tepki nerede ve nasıl olur bunu Dünyaya bırakmak gerekir

SIRADAKİ HABER