Bahadır Baruter'in karikatürü tartışılıyor...

Sanal alemde linç tehlikesi...

Bahadır Baruter'in karikatürü tartışılıyor...

Bahadır Baruter’in Penguen dergisinin geçtiğimiz Çarşamba çıkan bu haftaki sayısındaki karikatürde, cami sütununda okunan ‘Allah yok din yalan’ yazısı çeşitli kesimlerden tepki topladı.

Köşe bir özgürlük alanıdır

Radikal gazetesine açıklama yapan Bahadır Baruter konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Penguen dergisinin bu haftaki sayısındaki köşemde yer alan karikatürle ilgili sanal alemde bir linç kampanyası başlamış. Her türlü tasarruf hakkı bana ait olan köşemdeki söz konusu karikatür ile ilgili yayınlanmadan önce kimseye danışma ihtiyacı hissetmedim. Fikir ve çizim tamamen bana aittir. Penguen dergisindeki arkadaşlarımın konuyla ilgili yaptığı açıklamada da belirtildiği gibi köşe, derginin genel politikasını yansıtmayacağı gibi, bir özgürlük alanıdır.”

Tepkiler üzerine bir açıklama yayınlayan Penguen dergisi ise, karikatürün çizerin şahsi fikrini yansıttığını söyleyerek ve durumu ‘saygısızlık olarak görenlerden’ özür diledi. İşte Penguen dergisinin o açıklaması:

Önce birkaç yanlış anlamayı düzeltelim:

Tepki gören karikatür kapak karikatürü değildir. Çizer kendi köşesinde yayınlamıştır. Sadece kapağı Penguen Dergisinin ortak görüşünü yansıtır. Köşelerdeki karikatürler çizerlerin şahsi fikirleridir.

Çizimde prezarvatife benzetme yoktur, gerçekten de böyle avizeler vardır.

Mizah dergiciliğinin geleneğinde yazarlara çizerlere karışılmaz, herkes köşesinde istediğini yazıp çizmekte özgürdür.

Tek bir karikatürü severiz sevmeyiz ama genel olarak bu özgürlük alanını korumak önemli. Eleştirilere de saygı gösteriyoruz.

Karikatüre gelen tepkilerden dolayı üzgünüz. Saygısızlık olarak görenlerden özür dileriz.

Linç kampanyası tehlikesi

Bahadır Baruter’in çizdiği karikatürün başlattığı tartışma, sanal alemi de ikiye böldü. Bir grup, karikatürün İslam’a ve inançlı kesime hakaret olduğunu savunurken, başka bir kesim konunun ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiği görüşünde.

Baruter’e en büyük destek ise Ekşisözlük’ten geldi. Sözlükte dün gece yarısı başlayan tartışmada ağırlıklı görüş karikatürün özgürlükler kapsamına girdiği ve eleştirilerin linç boyutlarına ulaştığı yönünde oldu.

Twitter ve Facebook’ta ise karikatür ve çizeri eleştiren görüş ağırlık kazandı. Facebook’ta Baruter’i hedef göstermeye yönelik gruplar kuruldu. Twitter’da karikatürü eleştirmenin dışında karikatürist Bahadır Baruter’i savunanları eleştirmek ve çizerin tabiriyle ‘linç kampanyası’ başlatmak trend oldu.

Baruter, geçtiğimiz ay da Osmanlı hanedanıyla böcek figürlerini bir araya getirerek yaptığı ‘Ottoman Bugs’ oyun kartları nedeniyle milliyetçi-muhafazakar kesimin hedefi haline gelmişti. Bu tartışmaların diğer bir yanı da, sanatçılar hakkında onları hedef hale getiren bir üslubun kullanılması.

Yine buna benzer bir şekilde tartışılan Cemil İpekçinin adres bilgileri Hizbullah evlerinde çıkmış, bu yüzden ünlü modacı koruma ile dolaşmaya başlamıştı.

Radikal

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
NE OLURSAN OL YiNE GEL
NE OLURSAN OL YiNE GEL - 9 yıl Önce

Ateist yada degil bir sanatci oldugunu ve bunu sanat adina yaptigini savunanarak islama ve sembolize ettigi tüm kutsallarina küfretmek Haddi asmak degilde nedir?Üstelik insaf ölcülerinin hayli gerisinde..Ben dört dörtlük oldugumuzu iddia etmem,ancak lafa bakarim lafmi adama bakarim adammi.. karikatürünün neresi neyi ifade ediyor veya ifade edenin insaniyeti ve adamligi ifade ettiginin neresinde duruyor. ARTIK SANAT BiLE BEL ALTIYLA YAPILARAK iFADE EDiLiYOR. SANAT iCiN SOYUNAN ZiHNiYET SANAT iCiN KÜFREDiYOR….TEBRiK EDiYORUM iSLERiNi iYi YAPIYORLAR…….

ali uçar
ali uçar - 9 yıl Önce

Sizlere soruyorum acaba ne zamandan beri insanların dini inançlarıyla alay etmek onları yok saymak özgürlük oluyor, bir insan sırf kendi görüşü diye böyle bir şeyi pervasızca yazabilir mi? bir insan kişisel haklarına dokunulduğu zaman itirazlarını bildiriyor, peki bütün dünyadaki müslamanların inançlarını yok sayan bu karikatürün karşılığı ne olmalıdır?

Halid Bin Velid
Halid Bin Velid - 5 yıl Önce

Bahadır
Sen Yoksun ve Hayatın Yalan .
Elemli Bir Azap Bekliyor Seni !

kerim
kerim - 5 yıl Önce

ermeni soykırımı yoktur demek suç Allah yoktur, din yalan ifade özgürlüğü öyle mi?

SIRADAKİ HABER