Bağlar Belediyesi’nde kayyum protestosu

HDP'li Bağlar Belediyesi meclis üyeleri yerine kayyum atanmasını protesto edildi

Bağlar Belediyesi’nde kayyum protestosu

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Bağlar Belediyesi Meclis üyeleri, İçişleri Bakanlığı tarafından 6 meclis üyesinin görevden uzaklaştırılması ve yerlerine kayyum atanmasına ilişkin basın açıklaması yaptı.

Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda yapılan açıklamayı Bağlar Belediye Meclis Üyesi Evin Yelboğa okudu. "Susmayacağız, durmayacağız..." diyen Yelboğa, 31 Mart seçimlerinde 116 bin 319 oy alarak hem belediye başkanlığını kazandıklarını hem de meclise 30 üye göndererek meclisteki nitelikli çoğunluğu yakaladıklarını ifade etti.

Yelboğa, şunları söyledi:

"Zeyyat Ceylan ve Zübeyde Zümrüt arkadaşlarımızın kazanmış olduğu Belediye Eşbaşkanlığı YSK’nın hukuksuz gerekçelere dayalı bir emri ile gasp edilmiş ve yüzde 25,46 oy oranı alan Hüseyin Beyoğlu’na verilmiştir. Bu durum hem hukukun hem de vicdanın büyük bir darbe almasına sebep olmuştur. Halk iradesi tecelli etmediği gibi bağlar halkının iradesine alay edercesine ikinci sıradaki adaya belediye başkanlığı verilmiştir”

‘ASLA KABULLENMEYECEĞİZ’

Bugün belediye meclisine yapılan yeni siyasi operasyonlarla Bağlar halkının iradesine yeni bir darbe vurulmak istendiğine işaret eden Yelboğa, “Açıkça belirtmek isteriz ki bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır. Bu uygulamaların odağı olan kişi ve kurumların demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bir olağan hal almıştır. Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER