Aziz Güler'in fotoğrafını Facebook'tan paylaşan psikolog tutuklandı

Aziz Güler, Suriye'de Birleşik Özgürlük Güçleri saflarında IŞİD'e karşı savaşırken ölmüştü

Aziz Güler'in fotoğrafını Facebook'tan paylaşan psikolog tutuklandı

Radikal.com.tr'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Gaziantep'te Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde psikolog olarak görev yapan Mesut Aslan, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken öldürülen Aziz Güler'in fotoğrafını Facebook'ta profil fotoğrafı yapınca hakkında idari soruşturma başlatıldı ve açığa alındı.

Aynı zamanda İHD MYK üyesi olan 27 yaşındaki Aslan, 23 Kasım'da soruşturmayı yürüten müfettişle görüşmek üzere geldiği kurumunda polislerce gözaltına alındı, bir gün sonra "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla  Gaziantep Başsavcılığı'na çıkarıldı.

Aslan ifadesinde, "Aziz Güler üniversiteden arkadaşımdır. Bu sebeple resmini profil resmi yaptım. Tek bildiğim Suriye'de çatışmada öldüğüdür. Ancak bir örgüt çatısı altında çatıştığını bilmiyorum. Aziz'in resmini kullanarak yazdığım 'eylemciydim' diye başlayan ve 'yıldızlarla' diye biten cümleleri Aziz'in şahsına yazdım. Zira çok sevdiğim bir arkadaşımdır. Yoksa örgütle bağlantılı olduğu için yazmadım" dedi.

Aslan ayrıca Facebook'taki kimi paylaşımlarından ötürü de suçlandı. Bunlardan biri de yaklaşık 25 yıldır tutuklu bulunan Serhat Tugan'a ilişkindi. Bir paylaşımında 'Kürdistan' ve 'gerilla' ifadelerini kullandığı, Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında çekilen fotoğrafları ve cep telefonunda bulunan Kürtçe müzikler nedeniyle de sorgulandı. Aslan aynı gün çıkarıldığı Gaziantep 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2015, 09:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER