Ayten Beçet zorla geceyarısı defnedildi

Öcalan'a yönelik tecride son verilmesi için son bir ayda 3 kişi yaşamına son verdi

Ayten Beçet zorla geceyarısı defnedildi

Gebze Kapalı Cezaevi’nde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son veren Ayten Beçet’in İstanbul’da alıkonulan cenazesi, dün akşam saatlerinde Antep’e götürüldü.

Kızının cenazesinin zorla yola çıkarıldığını öğrenmesi üzerine Ankara’dan Antep’e dönen baba Sabri Beçet, kent girişinde polisler tarafından Yeşilkent Mezarlığına götürüldü.

Babanın zorla mezarlığa götürüldüğünü duyan HDP milletvekilleri de defin işlemine katılmak istedi. Ancak milletvekilleri ve HDP’liler, jandarma komutanı tarafından ’emir aldığı’ gerekçesiyle mezarlığa sokulmadı.

Yeşilkent Mezarlığı’nda gerçekleştirilen define jandarmayla yapılan uzun pazarlıklar sonucu aileden sadece 20 bireyin katılmasına izin verildi.

Beçet ailesi, gece karanlığında Ayten Beçet’in cenazesinin defin işlemlerini gerçekleştirdi.

Öte yandan Beçet ailesinin, evlerinin yakınlarında bulunan Şahinbey Belediyesi’ne ait olan taziye evini kullanmak için yaptığı başvurunun da reddedildiği belirtildi.

SOYLU: YAKLAŞTIRMAYACAKSINIZ

17 Mart’ta da Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklu Zülküf Gezen tecridi protesto etmek için yaşamına son vermiş cenazesi Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilmişti.

Almanya’nın Krefeld kentinde de 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde bedenini ateşe veren Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede 22 Mart’ta yaşamını yitirmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Zülküf Gezen’in cenazesinin de gece defnedilmesi için “Geçen gün hapishanede bir terörist öldü. Bunlar Diyarbakır’da terörist cenazesini karşılayıp, defnedecekler. Emniyet Müdürünü aradım. ‘Havalimanının yanına yaklaştırmayacaksınız. Mezarlığın 1 kilometre yakınına kimseyi yaklaştırmayacaksınız’ dedim. Buna bizim tahammül etmemiz mümkün değildir” açıklamasında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 16:56

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER