AYM'den imamlara siyaset vetosu

AYM heyeti Diyanet personeline siyaset yasağının Anayasaya uygun olduğu sonucuna vardı

AYM'den imamlara siyaset vetosu

Anayasa Mahkemesi(AYM), imamların da aralarında bulunduğu Diyanet personeline siyaset yapma yasağını Anayasaya uygun buldu.

AYM yasak getiren maddenin iptali istemini oybirliğiyle reddetti.

Eskişehir 2. İdare Mahkemesinin Diyanet İşleri Başkanlığı personel yasasının 25. maddesinin iptali AYM’ye yaptığı başvuru değerlendirildi.

AYM dün başvuruyu esastan görüşerek oybirliğiyle ret kararı verdi.

AYM heyeti Diyanet personeline siyaset yasağının Anayasaya uygun olduğu sonucuna vardı. Buna göre, imamlar, müftüler ve tüm Diyanet personeli siyasi faaliyette bulunamayacak, herhangi bir partiyi övemeyecek ve eleştiremeyecek. Bu konudaki yasak aynen devam edecek.

Yasanın 25. maddesinde, “Diyanet İşleri Başkanlığı kuruluşunun her derecesinde görev alan personel, Memurin Kanununun hizmetliler için yasak ettiği siyasi faaliyetten başka, dini görevi içinde veya bu görevin dışında, her ne suretle olursa olsun, siyasi partilerden herhangi birini veya onların tutum ve davranışını övemez ve yeremez. Bu gibi hareketleri tahkikatla sabit olanların, ilgili ve yetkili mercilerce işine son verilir” ifadesi yer alıyor. Madde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev yapan tüm personelin siyaset yapmasını, siyasi faaliyetlerde bulunmasını ve siyasi partileri övmesini işten atılma nedeni olarak öngörüyor.

Kaynak: Hürriyet 

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER