AYM'den 3 siyasi parti hakkında suç duyurusu kararı

AYM, partilerin gelir giderlerinde usulsüzlük olduğunu tespit etti

AYM'den 3 siyasi parti hakkında suç duyurusu kararı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), As Parti (ASP), Türk ve Dünya Birliği Partisi ve Ülkem Partisi’nin 2019 yılına ait mali denetimlerine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Partilerin gelir ve giderlerini inceleyen mahkeme, usulsüzlük olduğunu tespit etti.
 
Resmi Gazete’de yayımlanan AYM kararına göre, 3 partinin kesin hesaplarının denetimi gerçekleştirilemediğinden, ilgili yıla ait hesaplarının da kabul edilmesinin mümkün olmadığına hükmedildi. AYM tarafından incelenen partilerden biri olan ve emekli astsubayların kurduğu ASP, 2019 yılı kesin hesaplarının incelenmesinde, genel merkezin herhangi bir gelir ve gider göstermediği görüldü. AYM, siyasi partilerin en azından kira ve fatura gibi yönetim giderlerinin olması gerektiğini belirtti. 
 
Denetime tabi tutulan Ülkem Partisi de 33 ilde örgütlü olan parti genel merkeziyle birlikte 2019 yılına dair kesin hesap bilgilerini sunmadı. Herhangi bir ilde örgütlü bulunmayan, sadece genel merkezi olan Türk ve Dünya Birliği Partisi ise 2019 yılına dair gelir ve giderlerini beyan etmedi. Yüksek Mahkeme, üç parti hakkında, “Mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzeninin oluşturulmaması, inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler” nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya karar verdi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 09:47

YORUM EKLE
YORUMLAR
küçük partileri hedef almaya başlamışlar
küçük partileri hedef almaya başlamışlar - 1 ay Önce

bizim türk tipi başkanlığın çok eksileri var ama artılarıda var bu küçük partiler kıymete bindiler yüzde kendilerine uygulanan engel 10 baraj olsa bile yüzde 50+1 lik baraj nedeniyle pazarlık yapma fırsatı doğdu düşünsenize en büyük taraflar 40 40 olsun bir kaç küçük parti bu 10 luk kısımdan dolayı maça dahil olabiliyor hatta hdp burada en büyük kilit parti durumunda tabi diğer ittifaklar eriyor daha büyük dağılım da olabilir.

SIRADAKİ HABER