AYM Cumhur İttifakı'na destek veren astsubaylar hakkında suç duyurusunda bulunacak

Yüksek Mahkeme, incelediği As Parti, Ülkem Partisi ve Türk ve Dünya Birliği Partisi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

AYM Cumhur İttifakı'na destek veren astsubaylar hakkında suç duyurusunda bulunacak

Anayasa Mahkemesi (AYM), üç siyasi parti hakkında suç duyurusunda bulunmaya karar verdi. Partilerin 2019 yılı gelir ve giderlerini inceleyen Yüksek Mahkeme usulsüzlük olduğunu tespit etti.

İncelenen partilerden biri olan ve emekli astsubayların kurduğu As Parti’nin (ASP) 2019 yılı kesin hesaplarının incelenmesinde Genel Merkez’in herhangi bir gelir ve gider göstermediği görüldü. AYM, siyasi partilerin en azından kira ve fatura gibi yönetim giderlerinin olması gerektiğini belirterek, ASP hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya karar verdi. Astsubayların siyasette daha etkin olması gerektiğini düşünen ASP, 2019 yılında Cumhur İttifakı’na destek vereceğini açıklamıştı.

Denetime tabi tutulan bir diğer parti de Ülkem Partisi oldu. 33 ilde örgütlü olan parti Genel Merkezi ile birlikte 2019 yılına dair kesin hesap bilgilerini sunmadı. 

Herhangi bir ilde örgütlü bulunmayan sadece genel merkezi olan Türk ve Dünya Birliği Partisi de 2019 yılına dair gelir ve giderlerini beyan etmedi.

Yüksek Mahkeme üç parti hakkında, “Mahkemeye hesap verilebilir şekilde kayıt ve belge düzeninin oluşturulmaması, inceleme ve araştırmayı engellemeye yönelik eylemler” nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 16:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER