AYM 2,5 yıl sonra 'ihlal' dedi: Ayşe Öğretmen'e tahliye yolu açıldı

'Çocuklar ölmesin' diyen Ayşe Öğretmen 1 yıl 3 ay hapse mahkum edilmişti

AYM 2,5 yıl sonra 'ihlal' dedi: Ayşe Öğretmen'e tahliye yolu açıldı

Anayasa Mahkemesi, Diyarbakır Sur'da operasyonların devam ettiği dönemde telefonla katıldığı televizyon programında, "Çocuklar ölmesin" dediği için mesleğinden olan, "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapse mahkum edilen Ayşe Çelik'in dosyasını, başvurusundan yaklaşık 2,5 yıl sonra görüştü. Kamuoyunda Ayşe öğretmen olarak bilinen Çelik, bu süreçte anne oldu, cezasının infazı için cezaevine konuldu. Yüksek Mahkeme, 2,5 yıl sonra cezanın "hal ihlali" oluşturduğu kararı verdi.  Bu kararla Ayşe Çelik için tahliye yolu açıldı.

Gökçe Tahincioğlu'nun T24'te yer alan haberine göre AYM kararının gerekçesinde "Terör veya terör örgütü ile bağlantılı olsa bile içinde şiddete başvurmayı cesaretlendirici ifadeler yer almayan, terör suçlarının işlenmesi tehlikesine yol açmayan, terör örgütünün ideolojisi, toplumsal veya siyasal hedefleri, siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlara ilişkin görüşleri ile paralellik taşıyan düşünce açıklamaları terörizmin propagandası olarak kabul edilemez" ifadeleri yer aldı. 

Yüksek Mahkeme'nin bu kararı, propaganda suçundan yargılanan 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini imzalayan akademisyenler için de emsal oluşturabilecek.

8 Ocak 2016'da Diyarbakır'dan Beyazıt Öztürk'ün televizyon programına katılarak, "Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın" diyen Çelik'in yaşamı değişti. Ücretli öğretmenlik yapan Çelik, mesleğinden atıldı, hakkında soruşturma başlatıldı. Terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanan Çelik, 1 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. Çelik'in avukatı Mahsuni Karaman, bu süreçte Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.Yüksek Mahkeme, cezası kesinleşen Çelik'le ilgili "tedbir" kararı verilmesi istemini reddetti ve o günden bu güne dosyayı esastan görüşmedi.

Bu süreçte anne olan Çelik'in cezasının infazı iki kez ertelendi. Ertelemeden sonra cezaevine konulan Çelik, yeniden infaz erteleme istedi ve cezası bir kez daha 6 aylığına ertelendi. Anayasa Mahkemesi, tüm çağrılara rağmen bu süreçte dosyayı görüşmedi. Erteleme süresi bittikten sonra Çelik, cezaevine konuldu.

Çelik'in dosyasını gündeme alan Anayasa Mahkemesi, bugün kararını verdi. Anayasa Mahkemesi, Çelik'in sözleri nedeniyle mahkum edilmesini düşünce ve ifade hürriyetine aykırı buldu ve yeniden yargılanmasının yolunu açtı. Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca Çelik'in avukatları, tahliyesi ve yeniden yargılanması için başvuru yaptı.

Karar, özellikle Anayasa Mahkemesi'nin "terör örgütü propagandası" suçundan ilk kez ihlal yorumu yapmasından dolayı önem taşıyor. Yüksek Mahkeme'nin yorumu, başta Barış Akademisyenleri olmak üzere düşünce açıklaması nedeniyle yargılanan diğer isimler için de emsal oluşturabilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 07:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER