Aydınlık'tan Erdoğan'a: Hedeften saparsan tuzağa düşersin!

Hükümetin İdlib'de Suriye rejimi ile çatışma kararına başından beri karşı çıkan Aydınlık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi

Aydınlık'tan Erdoğan'a: Hedeften saparsan tuzağa düşersin!

Aydınlık Gazetesi'nde yayımlanan bir analizde, iktidarın İdlib politikası eleştirildi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "Hedeften saparsan tuzağa düşersin" denildi.

Manşetten verilen analiz-haberde, "Hükümet, Suriye'de Batı'ya alan açan politikasıyla Türkiye'yi bölgede komşuları ve Avrasya ortaklarıyla karşı karşıya getirirken, ülke içindeki milli desteğini de hızla kaybediyor. Bölge ve ülke içinde yalnızlayan hükümet, Atlantik için 'kolay lokma' haline geliyor" yorumu yapıldı.

Analizin satır aralarında AKP hükümetinin 'içeride desteğini hızla kaybettiği' yorumu yapılırken, "Türkiye'yi Avrasya ortakları ile karşı karşıya getiriyor" ifadeleri dikkat çekti.

Türkiye'nin Rusya ve İran ile iş birliği yapması gerektiği iddia edilen analizde, "Türkiye, Suriye'nin bölünmesini hedefleyen ABD planını silahla bozabilir! Ve bunu ABD planına karşı olan müttefikleriyle yapabilir" yorumu yapıldı.

Aydınlık, "İran şimdilik sessiz ancak Tahran'daki yönetimin de Türkiye'nin izlemekte olduğu son politikadan rahatsız olduğu biliniyor" diye yazdı.

Bu durumdan ABD'nin çok memnun olduğu öne sürülürken, "Bu durumdan memnun olan ise, en başta ABD ve bölgedeki uydu müttefikleri. Türkiye için temel ulusal güvenlik tehdidi olan PKK ve FETÖ terör örgütleri, Türkiye'nin Suriye ile karşı karşıya gelmesi ve bölgesel müttefikleri ile anlaşmazlık yaşaması üzerine bayram ediyor" ifadeleri dikkat çekti.

Erdoğan rejiminin İdlib'deki politikasından ABD'nin sorumlu tutulduğu analizde, "ABD, fırsatı yakalamışken sahadaki unsurlarını da devreye sokarak Türkiye'yi Astana ortaklığından kopartmaya, hatta Rusya ve İran ile karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Özünde ne ABD ne Rusya, Suriye'de bir pozisyon değişikliğine gidiyor. Pozisyonu değişen tek aktör, ana hedefinden sapma eğilimi gösteren Türk Hükümeti. Hükümet, Suriye'de Atlantik'e alan açan politikasıyla Türkiye'yi bölgede yalnızlaştırırken, ülke içinde de ana hedefe odaklanarak kazandığı milli desteği de hızla kaybediyor. ABD ve Batı merkezlerinin bu saatten sonra Türk iç politikasına yönelik “muhalefet” lehine tercihini değiştirmesi mümkün görünmüyor. Ortaya çıkan tabloda bölgede ve ülkede yalnızlaşan Hükümet, Washington için “kolay lokma” haline geliyor" yorumu yapıldı.

Haberin tamamı burada.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER