Avusturya'da Alevilik resmen tanındı, Türkiye tepkili

Avusturya’da Alevi bayram ve anma günleri resmi tatil oldu

Avusturya'da Alevilik resmen tanındı, Türkiye tepkili

Avusturya'da "İslam Yasası" olarak adlandırılan yasa, Federal Meclis'te kabul edildi.

Yeni yasa uyarınca, ülkede maşları yabancı bir devletten alan imamlar, bir yıl içinde geri gönderilecek. Yeni düzenleme ile Alevi bayram ve anma günleri, resmi gün olarak kabul edildi. Böylece Alevilik de ilk kez bir ülkede yasalara girmiş oldu. Türkiye ise Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü aracılığıyla yasaya tepki gösterek ‘ Yasa diğer dini cemaatlere verilen hakları Müslümanlara tanımamakta’ açıklaması yaptı.

Avusturya'da yaşayan yaklaşık 500 bin Müslüman'ı doğrudan ilgilendiren yeni yasa şu unsurları taşıyor;

*  Din görevlilerinin Avusturya sosyal yaşamına vakıf kişiler olması düşüncesiyle yurt dışından memur olarak gelen ve kısa süre sonra ülkelerine dönen ve maaşlarını kendi devletlerinden alan imamların 1 yıl içerisinde ülkelerine gönderilmeleri kararlaştırıldı.

Buna göre Diyanet İşlerine bağlı olarak Avusturya’da görevlendirilen memur statüsündeki imamlar Türkiye’ye gönderilecek. Maaşlarını Avusturya devletinden alan imamlar ise görevlerine devam edebilecek.

* Cami dernekleri de dahil olmak üzere tüm İslami dernekler, anayasal kurum olan Avusturya İslam Cemaati’ne (IGGiÖ) bağlandı.

* Dini tatiller belirlenerek çalışan Müslümanlar için yeni haklar tanındı.

* Viyana Üniversitesi bünyesinde bir ilahiyat fakültesi açılması karar bağlandı.

* Askeri kışlalarda hastanelerde ve cezaevlerinde din görevlilerinin bulundurulması ve düzenli olarak görev yapmaları yasaya girdi.

* Müslüman mezarlıkları açılması ve helal kesim yapmak gibi birçok alanda düzenlemeler yeniden yapılandırıldı.

RESMEN TANINDI

Avusturya'nın yaptığı yeni düzenleme ile, Alevilik de yasalara girdi, Alevi bayram ve anma günleri resmi tatil oldu. Yeni yasa ile beş önemli Alevi inanç günü yasada adlarıyla yer aldı. Kurban Bayramı, Aşure günü, Nevruz, Hızır ve Gadir Hum (Velayet) bayramı Alevi cemaatinin kutsal günleri olarak resmen tanındı. Ayrıca Viyana Üniversitesi bünyesinde kurulacak Teoloji Fakültesinde Aleviliğin ayrı, bağımsız bölüm olarak yer alması da karara bağlandı

TÜRKİYE YASAYA TEPKİLİ

Türkiye, Avusturya'da kabul edilen yeni yasaya tepkili. Türkiye'nin çekinceleri, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından şöyle sıralandı;

* Yasadaki  dış finans yasağı ile Avusturya'daki camilerin ihtiyaçlarının ve çalışanların ücretlerinin yurt içi kaynaklardan karşılanması talep edilerek, özellikle Türkiye'den gelecek olan din görevlilerine engel olunmaktadır.

* Yasayla din görevlilerinin yanında bir başka ülkenin devlet görevlisinin memur ve yönetici olarak çalışması engellenerek,  böylelikle  ATİB (Avusturya Türk İslam Birliği)'nin başkanı olarak Din Hizmetleri Müşavirlerimizin ve mevcut din görevlilerinin çalışmalarına engel olunmaktadır.

* Yeni İslam yasası ile ülkedeki Müslüman varlığının en üst temsilcisi İGGİÖ (Avusturya İslam Cemaati) için özel bir kanun düzenlenmesi beklenirken yeni tanınan veya tanınacak olan dini cemaatlerle İGGİÖ sanki yeni kurulmuşçasına aynı koşullara tabi tutulmakta bu da  Müslüman cemaatin birlik ve beraberliğini parçalamaya, mevcut imkanlarını kısıtlamaya yönelik dayatmacı bir tutum ortaya çıkarmaktadır.

* Yasa diğer dini cemaatlere verilen hakları Müslümanlara tanımamakta Anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı,  ayrımcı bir tutum sergilemektedir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI: AVUSTURYA 100 YIL GERİYE GİTTİ

Avusturya'nın kabul ettiği yeni yasadan en çok etkilenecek ülke olan Türkiye tepkili. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avusturya'nın yeni yasa ile "100 yıl geriye gittiğini" savundu. 

Görmez, daha yasa görüşmeleri sürerken yaptığı açıklamada son dönemde Avrupa'da her ülkenin, kendine özgü bir İslam oluşturma çabasının bulunduğunu öne sürerek şunları söylemişti:

‘’Din konusu bir mühendislik konusu değildir. Ülke yöneticilerinin kendi ülkelerine özgü bir İslam oluşturma çabalarının beyhude bir çaba olduğunu belirtmek istiyorum. Bu yasa tasarısıyla aslında Avusturya dini özgürlükler konusunda 100 sene geriye gitmiş olur diye endişe ediyorum. Çünkü dini özgürlükler açısından pek çok kısıtlamayı beraberinde getiriyor. Oysa bugün çağdaş dünyada bir yasa tasarısı hazırlanırken o ülkede yaşayan bütün inanç mensuplarını dikkate alarak, bu düzenlemenin yapılması gerekiyor."

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2015, 13:30

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhittin Efe
Muhittin Efe - 5 yıl Önce

Avusturya da Alevilik tanınmadı. Avusturya da 1912 lerden beri varolan bir İslam yasası var! Bu yasa yeniden düzenlenmiştir. Eski yasa sadece islamın Hanefi mezhebini tanıyordu ve günümüzün taleplerine yanıt veremiyordu. Bu yasa birçok yönden yenilendi ve parlamento da onaylandı.
Bu yasa da islamın mezhepleri olarak, Şiilik ve Alevilik te, var olan kuruma bağlı olarak (islam inanç topluluğu veya islam inancı kurumu) tanıdılar...
Alevilik kendi başına bir inanç olarak tanınması için çalışmalar Avusturya din işlerinde henüz devam ediyor... Yani Avusturya da çalışmalarını yürüten Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ve ona bağlı 13 kurumun çalışmaları devam ediyor. Kısa sürede Alevilik kendi başına bir inanç olarak tanınancaktır... Yukarıda adı geçenler Alevi değil İslam ın mezhep i olarak kendini gören bir tek dernektir... Ve bu derneğin başındakilerde, derin devletin yalakalarıdır... Saygılarımla

Yol Sever
Yol Sever - 5 yıl Önce

muhittin efe, senin gibi yalanci ancak bagli oldugun, diktatör (15 yil ayni yönetici... 7 secimden beri ayni, size ekmegini satan firinci baskaniniz...) föderasyon dan cikar :-) siz halka ekmeginizi satmaya devam edin, basarisiz, bi ise yaramayan ama hala dünyayi kurtarin bos beyinler siziiii :-)

Alper pamuk
Alper pamuk - 5 yıl Önce

Bizde bir kerdogan var kalp falan var o picin dölünde tedbir alinsaydi

Narin Derin
Narin Derin - 5 yıl Önce

sayin muhettin efe bey. amaciniz nedir anlayamadim. herhangi aklini kullanan birisi bir dernek ile bir koca yasayi deyistirmenin mümkün oldugunu biliyor. bu kurum 9 000 imza toplamis bir kurum. sizin gibiler ise tek laf atin durun. hadi kolay gelsin :-)

Ehl-i Hak
Ehl-i Hak - 5 yıl Önce

bu başarıya imza atanlardan ceddim razı olsun. diyanetle birlikte aleviliğin tanınmasından rahatsız olan muhittin efe gibilerine de ne denilir bilmiyorum. diyaneti anladık anlamasına da bu muhittin efe adıyla yazanlar niye rahatsız olmuş alevilik tanınca.

SIRADAKİ HABER