Avrupalı parlamenterlerin Demirtaş'ı ziyaretine izin verilmedi

Cezaevi önünde açıklama yapan vekiller: Cezaevindeki meslektaşlarımızı görene kadar gelmeye devam edeceğiz

Avrupalı parlamenterlerin Demirtaş'ı ziyaretine izin verilmedi

Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) tarafından organize edilen, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi üyeleri ile akademisyenlerden oluşan uluslararası heyet ile HDP heyetinin Edirne Cezaevi'nde tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaşziyaretleri engellendi.

Heyetlerin Adalet Bakanlığı'na yaptıkları başvuruya herhangi bir geri dönüş olmazken cezaevi yönetimi başvurunun reddedildiğini belirtti.

Ziyarete izin verilmeyen heyet cezaevi önünde bir açıklama yaptı.

Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Thomas Jeffrey Miley şunları söyledi:

"Tutuklu milletvekillerini ziyaret etme girişimimizin yanı sıra 19 yıldır insanlık dışı koşullarda İmralı’da tutulan Abdullah Öcalan’ı ziyaret etmek için de Adalet Bakanlığı’na başvurduk. Bizim delegasyonumuzun öncelikli amaçlarından biri Kürt hareketinin lideri Öcalan ile görüşmektir. 10 yılı aşkın bir zamandır Kürt özgürlük hareketi ve Türk Devleti arasında barış için güçlü çağrılar yapan bir ses olmuştur.

Onun üzerinde uygulanan izolasyon ve insanlık dışı koşullar barış sürecinin çökmesinin ve pek çok can alan bu savaşın yükselmesinin baş sebeplerinden biri olmuştur. Barış sürecinin yeniden başlaması acildir. Şiddetin durması çok acildir. Kürt özgürlük hareketi askeri olarak yenilgiye uğratılamaz, siyasi bir çözüm bulunması lazım. Özellikle de referanduma gidilen süreçte yaşanan ağır hak ihlallerine dair bir rapor hazırlayarak yaygın bir şekilde uluslararası kurumlara bu raporu ulaştıracağız"

AP milletvekili Julie Ward ise, demokrasinin tehlike altında olduğunu söyleyerek şunları ifade etti:

"Gözaltına alınan ve tutuklanan insanların sayılarında çok büyük artışlar olduğunu görüyoruz. Öğretmenleri, memurları, öğrencileri, akademisyenleri içeri alarak yürümeye devam ediyor. Burada demokrasi tehlike altında. Ben demokratik yöntemlerle seçilmiş bir insan olarak benimle aynı şekilde seçilmiş olan meslektaşlarımın, benimle aynı demokratik hakları kullanıyor olması gerektiğini dile getirmek için buradayım. Bu cezaevi kapısındaki ilk üst düzey delegasyon değiliz.

Avrupa Sol Sosyalistleri Partisi (PES) üyeleri de Kasım ayında Demirtaş’la görüşmek için izin istemişti. Her gelişimizde kapıların dışında tutuluyoruz ve bize izin verilene kadar, demokratik olarak seçilmiş parlamento üyesi arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı ziyaret etmemize izin verilinceye kadar gelmeye devam edeceğiz. Görmemizin yasaklandığını dünyaya söylemeye devam edeceğiz. Türkiye’de bu koşullar devam ederken herkes zarar görüyor. Ekonomi de turizm de acı çekiyor. Ayrıca Türkiye’nin küresel ölçekli profili bundan zarar görüyor. Herkesin ekonomik refahı ve toplumsal katılım çok önemli, demokrasinin savunulması ve yüceltilmesi çok önemli. Tüm bunların karşısında terörizmin muhalefetin sesini bastırmak için kullanılmaması gerekir. Güçlü bir devletin sağlıklı bir muhalefeti yüceltmesi gerekir."

Milletvekillerinin hükümete muhalefet ettikleri için cezaevinde olduğunu söyleyen AP Milletvekili Ulla Sandbaek ise "Onlar terörist değil" dedi.

Sandbaek şöyle devam etti:

"Hükümetin, muhalefet edenleri cezaevine koymak yerine barış sürecine dönmesi için bizim bu yaşananlara tanıklık etmemiz gerekir. Westminster Bölgesi Adalet ve Barış Komisyonu Üyesi Peder Joe Ryan: Burada kiliseye bağlı olarak barış ve adalete hizmet etmek için bulunuyorum. Bir yıl içinde toplumda bir kötüye gidiş olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum. Buradan döndüğümüzde İngiltere Avam Kamarası’nda bir toplantı olacak ve bir rapor sunacağız."

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 08:50

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER