Asker aileleri Demirtaş'tan yardım istedi

PKK'liler tarafından kaçırılan iki askerin ailesi, Selahattin Demirtaş'ı ziyaret ederek yardım talebinde bulundu…

Asker aileleri Demirtaş'tan yardım istedi

Bingöl karayolunda 19 gün önce yol kesen PKK'liler tarafından kaçırılan iki askerin ailesi, BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ı ziyaret ederek çocuklarının bırakılması için yardım talebinde bulundu. Selahattin Demirtaş zorunlu askerliğin kaldırılmasını ve vicdani ret hakkının tanınması gerektiğini söyledi. 

 

 

Diyarbakır- Bingöl karayolunu 6 ağustos tarihinde kesen PKK'liler durdurdukları otobüste Trabzon, Artvin ve Bayburt'taki birliklerine giden erler Mardinli Hadi Gizli ile Şanlıurfalı Ramazan Başaran ve Reşat Çeçen'i kaçırdı. Ağabeyi ve yeğeni PKK'ye katılan Reşat Çeçen'in annesi Fatma ve babası Cemal Çeçen oğullarının kaçırılmasından iki gün sonra Mazlum- Der Diyarbakır Şubesi'ne giderek yardım istedi. Diğrer erler Hadi Gizli ile Ramazan Başaran'ın yakınları da bugün BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a başvurarak yardım istedi.

 

"DEMİRTAŞ’TAN YARDIM İSTEMEYE GELDİK"

Hadi Gizli'nin ağabeyi Halil İbrahim Gizli ve Ramazan Başaran'ın babası Osman Başaran'la görüşen Selahattin Demirtaş, kaçırılan askerlerin bir an önce serbest bırakılmalarını beklediklerini söyledi. Kardeşi Hadi'den 6 Ağustos'tan bu yana haber alamadıklarını söyleyen Halil İbrahim Gizli, "PKK, yol kesme sonucu 3 askerimizi almış. Biz bunun haberini otobüs firmasından aldık. Haber alamıyoruz ve ailece bu durumdan çok üzgünüz" dedi. PKK'nin kaçırdığı kardeşinin sağ salim kurtarılması için Selahattin Demirtaş'tan yardım istemeye geldiklerini söyleyen Halil İbrahim Gizli, "Biz çocuklarımızı zorunlu olarak askere gönderiyoruz. Oysa ki bir savaş ortamı var. Bu savaşın sona erdirilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

 

"BÜTÜN SİYASİ KURUMLAR ÖLÜMLERİN SORUMLUSUDUR"

Selahattin Demirtaş da barış için kendilerinden başka hiç bir partinin barıştan söz etmediğini ileri sürerek, "Ölümler devam ediyor. Bunun birinci derecede sorumlusu hükümet başta olmak üzere siyasilerdir. Bütün siyasi kurumlar bu ölümlerin sorumlusudur. Acılar hepimizin ortak acılarıdır. Türk ve Kürt aileleri bu savaşın en ağır bedelini ödüyor" dedi.

 

Kaçırılan askerlerin ailelerine devletin değil otobüs firmasının haber verdiğini ileri süren Selahattin Demirtaş, "19 gündür 3 asker PKK tarafından alıkonulmuş. Bu çocuklar canlıyken değer verilmiyor. Hayatlarını kaybettikleri zaman şehit edebiyatı yapılıyor. Başbakan İsrail'i eleştiriyor. İsrail başbakanı tek bir asker için bile girişimde bulunuyor. Bu çocukları zorla savaşa gönderiyorsan değer vermek zorundasın" diye konuştu.

 

"ZORUNLU ASKERLİK KALKSIN"

PKK'nin elindeki askerlerin ailelerinin talebinin kendileri için değerli olduğunu söyleyen Demirtaş, "Devletin zorunlu askerlik politikasının da kabul edilemez olduğunu söylüyoruz. Vicdani ret hakkı kabul edilmelidir" dedi.

 

Selahattin Demirtaş, Gaziantep'te 9 kişinin öldüğü, 68 kişinin yaralandığı bomba yüklü otomobille gerekleştirilen saldırıyla ilgili ciddi soru işaretleri olduğunu ileri sürdü. PKK'nin iki kez açıklama yapıp kendileriyle ilgisinin olmadığını söylediğini, bunun aksini ispatlamanın da hükümetin görevi olduğunu söyleyen Demirtaş, "Ortaya çıkardıkları kendi halinde bir öğretmen. İşinde, gücünde insanlar. Halen olayla ilgili ciddi soru işaretleri olduğunu yetkililer de söylüyor. Dış bağlantısı, istihbarat örgütlerinin rolü, bütün bunlar ortaya çıkarılmalıdır. Tavrımızı faile göre değiştirecek bir parti değiliz. Biz ortaya çıkan acı nedeniyle tavrımızı ortaya koyduk" diye konuştu. (Cnn Türk)

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2012, 01:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER