Artuklu Üniversitesi’nde yolsuzluk soruşturması: İstifalar başladı

YÖK, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk ve usulsüz işlemler ile keyfi atamalara ilişkin gizli soruşturma başlattı

Artuklu Üniversitesi’nde yolsuzluk soruşturması: İstifalar başladı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Mardin Artuklu Üniversitesi eski rektörü Ahmet Ağırakça ve mevcut rektör İbrahim Özcoşar dönemini içeren 22 Ağustos 2019 tarihleri öncesi ve sonrasına ilişkin soruşturma başlattı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre soruşturma ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk, usulsüz işlemler, ihtiyaçtan fazla genel sekreter ataması yapılması, rektör ve dekan eşlerine usulsüz şekilde araç tahsisi yapılması ve keyfi atamalara ilişkin yürütülüyor.

YÖK Denetleme Kurulu Teşkilat, Görev ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği’nin 17’nci Maddesi kapsamında “gizli” başlatılan soruşturma çerçevesinde Artuklu Üniversitesi’ne Nisan 2020’de müfettiş görevlendirmesi yapıldı.

Ancak koronavirüs salgını nedeniyle inceleme yapma tarihleri ertelenen müfettişlerin Ağustos ayı içinde kente geldikleri öğrenildi.

Müfettiş incelemesiyle birlikte üniversite yönetiminde de hareketlilik başladı.

Soruşturma kapsamında Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Sağlık Birimleri Daire Başkanı Dr. Canan Eren Dağlı geçen günlerde istifa etti.

17 BAŞLIKTA BİLGİ VE BELGELER İSTENDİ

Devam eden soruşturmaya dair bilgilere ulaşılırken, soruşturma kapsamında üniversite yönetiminden 17 başlıkta belgelerin YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesi istendi.

Bu kapsamda üniversite yönetiminden Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Personel Daire Başkanlığı, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı kadrolarıyla ilgili bilgiler istendi.

REKTÖR AİLESİNE KONUT VE ARAÇ

Soruşturma kapsamında fazladan yapılan Genel Sekreter Yardımcısı atamaları ile dekan ve müdürlerin atamalarının yapılış şekli soruldu.

YÖK, üniversite hakkında Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü ve İç Hizmetler Müdürlüğünde ihaleye fesat karıştırıldığı gerekçesiyle soruşturma yapılıp yapılmadığı, görevden istifa eden Genel Sekreter Mustafa Öztürk hakkında ihaleye fesat karıştırdığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın akıbetine ilişkin bilgilerin de temin edilmesini istedi.

Ayrıca İdari Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan alımlarla ilgili de soruşturma başlatılırken, rektör konutu kiralanması ile üniversite adına kiralanan araçların rektörün aile bireylerine tahsis edilmesinin de soruşturma gerekçesi yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Kantin ve derslik ikmal ihaleleri de soruşturma kapsamında incelemeye alındı.

Soruşturmanın Edebiyat Fakültesi’ni de kapsadığı öğrenilirken, Edebiyat Fakültesi’nin personel giyinme dolabında bulunan silah mermilerine ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatılmasına karşın idari inceleme başlatılmaması yönünden de üniversite hakkında suçlamalar olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER