Arşivler tutulmaya başladı!

TİB, sosyal medyada da Türkiye ’nin en geniş arşivini kurmak için harekete geçti.

Arşivler tutulmaya başladı!
İnternetin tek hakimi pozisyonuna gelen TİB, gizlilik koruması olmayan ve direkt mesaj niteliğinde bulunmayan kamuya açık tüm tweetlerin arşivini alıyor. 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, sosyal medyada atılan tüm tweetlerin de patronu olmaya hazırlanıyor. TİB, aralık ayında atılan tüm tweetlerin arşivine sahip olmak ve tweetler üzerinden sosyal medya gündemini analiz ettirmek için bir bilişim firmasından hizmet almaya başladı. Ancak 17 Aralık sonrası TİB’de yaşanan yönetim değişikliklerinden sonra sözleşme feshedildi. Kulislerde TİB’in benzer bir hizmet alımı için yeniden arayışta olduğu dile getiriliyor. 

Hacer Boyacıoğlu'nun Radikal'de yer alan haberine göre yeni internet yasasında, özel hayatın gizliliği ile ilgili durumlarda internete hemen müdahale etme ve içerik kaldırma yetkisi kazanan TİB, sosyal medyada da Türkiye ’nin en geniş arşivini kurmak için harekete geçti. 

Aralık ayında bazı firmalarla görüşmelerde bulunan TİB, kısa süre içinde de birkaç firmayla sözleşme imzaladı. Bu firmalar arasında yer alan NGİNE firması ile 2 Aralık’da sözleşme de imzalandı. Sözleşmenin 9.5 milyon TL’lik olduğu ve 17 Aralık sonrası yaşanan gelişmelerin ardından iptal edildiği bilgisi de bazı gazete haberlerine yansıdı.

Kulislere yansıyan bilgilere göre yapılan sözleşmeyle TİB, gizlilik koruması olmayan ve direkt mesaj niteliğinde bulunmayan kamuya açık tüm tweetlerin arşivini almaya başladı. Ayrıca sosyal medyada atılan tweetlerle gündemi takip etme ve olası gelişmeleri analiz etme hizmeti de satın alınmaya başlandı. Ancak 17 Aralık’ta başlayan yolsuzluk soruşturmalarının ardından TİB’de tüm yönetimin değişmesiyle birlikte, 2 Ocak’ta firmayla olan sözleşme de feshedildi. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar kamuya açık tüm tweetlerin arşivinin tutulmasının mümkün olduğunu belirtirken, birçok firmanın da tweetler üzerinden analiz yaptığını ve kamuya açık paylaşımların arşivlennesi ve analizlerde kullanılması noktasında yasal olarak bir sıkıntı bulunmadığına dikkat çekti. 

Atılan tweetlerin arşivlenmesinin olayları ve gelişmeleri analiz etme noktasında önemli olduğunu belirten sektör temsilcileri, “Bu arşivleme iyi olarak da kullanılabilir, kötü olarak da. Bu tamamen elinizdeki bilgiyle ne yapmak istediğinizle bağlantılı. Atılan bir tweet sonradan silindiğinde, o tweetin arşivden de silinmesi gerekir. Ama silinen tweetlerle ilgili TİB’de nasıl bir sistem kurulduğunu ve işleyip işlemediğini bilemeyiz” bilgisini verdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2014, 11:47

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER