Arkeologlardan Göbekli Tepe isyanı

"Bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler"

Arkeologlardan Göbekli Tepe isyanı

Dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi olarak tanınan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Göbekli Tepe’de kar yağışı sonrası ortaya çıkan tabloya arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

20 yılı aşkın süre başkanlığını yapan eşi Klaus Schmidt ile birlikte Göbekli Tepe’ye büyük emek veren Çiğdem Köksal Schmidt, uyarılarının dikkate alınmadığını, özensizlik nedeniyle karın D ve B yapısına girdiğini belirtti. Schmidt, Twitter ve Facebook hesaplarından şunları yazdı:

‘GÖBEKLİ TEPE ARTIK ÇOK KİŞİNİN NEMALANDIĞI BİR YER’

“Şu fotoğrafları görünce, geçen hafta yağan kardan mutlu olduğuma utandım. Göbekli Tepe’nin bir kısmını örten şimdiki çatının inşaatı Klaus aramızdan ayrıldıktan sonra başlamıştı ve yapım sürecindeki itinasızlıkları, projenin kağıt üzerindeki haliyle inşa edilen halinin farklılıklarını, endişelerimi defalarca paylaştım, istisnasız her seferinde, bu insan eşi ile 20 yılını verdi oraya bir dinleyelim, çözüm bulalım demedi kimse de, aksine bana kişisel saldırılara başlandı hep. Göbekli Tepe artık çok kişinin ‘nemalandığı’ ( bu kelimeden nefret ediyorum ama öyle) bir yer, bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler. Hadi doğu tarafından C yapısı ortalarına kadar yağmur girdiğini biliyordum ( çatı taşıyıcıları kağıt üzerindeki plandan daha yüksek yapıldı) ama eğer kar çatıya rağmen D yapısına, B yapısına kadar ulaşıp yerleşebiliyorsa çözüm aramak gerekir. Bilim danışma kurulu, koordinatör falan bu insanlar neden Göbekli Tepe’nin sorunları ile ilgilenmiyorlar?” 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 14:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER