AP Başkanı’ndan Erdoğan’a eleştiri

AP Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ermeni soykırımına “evet” diyen milletvekillerine yönelik eleştirilerden vazgeçmesini istedi

AP Başkanı’ndan Erdoğan’a eleştiri

Alman Federal Meclisi geçen hafta 1915’te yaşananları Ermeni Soykırımı’nı olarak onaylayan yasa tasarısı bir çekimser, bir ret oyuna karşı oybirliğiyle kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektupla eleştiride bulundu.

Spiegel Online’ın haberine göre, Erdoğan’a mektup yazan Schulz, Ermeni soykırımına “evet” diyen milletvekillerine yönelik eleştirilerden vazgeçmesini istedi.

Cumhurbaşkanı'nın söylemlerini “Tabuların aşılması” olarak nitelendiren Schulz’un, politik bir konuda kendi yetkileri çerçevesinde pozisyon alan parlamenterlerin teröristlerle yan yana getirilemeyeceğine dikkat çektiği ve böyle bir tutumu “şiddetle kınıyorum” ifadelerine yer verdiği belirtiliyor.

Derginin bugün gönderildiğini öne sürdüğü mektupta Schulz şu ifadelere yer veriyor:

”Özgürce seçilmiş Alman parlamenterlerin verdiği kararlar nedeniyle, şahsınızın sözlü saldırı ve suçlamalarına dair haberleri büyük bir endişe ile öğrenmiş bulunuyorum. Çok uluslu, çok ırklı ve çok dinli bir parlamentonun başkanı olarak şunu belirtmek isterim: Parlamenterlerin özgürce görevlerini yerine getirmeleri, bizim Avrupa demokrasilerinin temel unsurudur.”

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 18:26
YORUM EKLE