Antep'teki silahlı saldırı cemevine yönelik değilmiş

Alevi Kültür Derneği'nden Demirdelen Gaziantep'teki olaya ilişkin açıklama yaptı…

Antep'teki silahlı saldırı cemevine yönelik değilmiş

Alevi Kültür Derneği Gaziantep Şube Başkanı Yılmaz Demirdelen, dün Düztepe Mahallesi'nde cenaze kaldırılırken yaşanan silahlı saldırının cemevine yönelik olmadığının anlaşıldığını söyledi. Demirdelen, "Olayın cemevine saldırıdan daha ziyade 2 çete grubu arasındaki bir tartışmadan mütevellit olduğu açıklık kazanmıştır." dedi.

Dün yaşanan saldırıyla ilgili açıklamada bulunan Demirdelen, "Derneğimiz önünde mendur bir silahlı saldırı gerçekleşmiş, bu saldırıda bir canımız yaralanmıştır. Ancak yapılan araştırmalarda, emniyetin titiz ve başarılı çalışmaları neticesinde olayın failleri ele geçirilmiştir. Faillerin sorgusunda iki grup arasında dernekle ilgisi olmayan, orada iki grup arasındaki bir saat önceki tartışmanın, bizim derneğin önüne kadar sirayet ettiği, dernekten çıkan canlarımızdan bir tanesinin olaya karışan diğer taraf ile benzerlik arzettiği söylenmek suretiyle böyle bir silahlı ateş etme sonucu hafif bir yaralanma meydana gelmiş. O da ayaküstü tedaviyle gönderilmiştir. Hadise böyle gerçekleşmiştir." ifadelerini kullandı.

Olayın cemevine saldırıdan daha ziyade 2 çete grubu arasındaki bir tartışmadan mütevellit olduğu açıklık kazandığını aktaran Demirdelen, "Bizim de haricen yaptığımız araştırmalarda bu hadisenin cemevine yönelik bir eylem olmadığı, 2 grup arasındaki tartışmanın cemevinin önüne sirayet etmesinden mütevellit olduğu, hadisenin bu yönüyle de bizim açımızdan sevindirici, yani bir ajitasyondan, bir tahrikten, bir provokasyondan uzak, farklı bir şey olduğu. Ancak olayın oluş şekli itibariyle, bizim de hassasiyetlerimiz olması hasebiyle, Gezi'den, Okmeydanı'na süregelen hadiselerden dolayı böyle bir algı oluştu. Kamuoyunu bilgilendirmek anlamında böyle bir açıklamaya ihtiyaç duyduk. Yani bir sıkıntı yok. Alevi toplumuna ya da cemevine yönelik bir saldırı gerçekleşmemiş." şeklinde konuştu. (Haber Aktüel)

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 14:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER