Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin: Tarım Kredi, Afrin yağını ABD'ye pazarlamaya çalışıyor

Çinçin, Afrin'den getirilen 90 bin ton zeytinyağının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ABD'ye pazarlanmaya çalışıldığını öne sürdü

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin: Tarım Kredi, Afrin yağını ABD'ye pazarlamaya çalışıyor

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, CHP'nin Ekonomi Masası toplantıları için ziyaret ettiği Hatay’daki bir toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çinçin, Suriye'nin Afrin şehrinden getirilen 90 bin ton zeytinyağının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ABD'ye pazarlanmaya çalışıldığını savundu.

Zeytin ve zeytinyağı üreticisinin sorunlarının da masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Çinçin, Afrin'den gelen zeytinyağı için şöyle konuştu:

"Şimdi duydum ki Tarım Kredi Kooperatifleri’nin temsilcileri New York’a zeytinyağı pazarlamaya gitmişler. Doğru bir uygulama olmadığı kanaatindeyiz. Tarım Kredi Kooperatifi’nin başarı öyküsüne baktım. Baktım ki sürekli batmışlar, hükümet veya daha önceki iktidarlar kasasına para eklemiş. Tarım Kredi Kooperatifi’nin şöyle bir özelliği var. Hiçbir iş yapmadan ton başına belli bir miktar komisyon aşabiliyor. Bunun rekabet hukukuna aykırı olduğu düşüncesindeyim."

'HUKUKA AYKIRI'

Çinçin, kooperatife verilen bu yetkinin ticaret hukukuna aykırı olduğunu söyledi. Hataylı iş insanlarının bölgede bir serbest bölge kurulması talebi olduğunu aktaran Çinçin, “Tarım Kredi Kooperatifi’ne bir özellik verilmiş. Sadece demiş ki Tarım Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ‘siz bu malı ithal edebilirsiniz’. Hatay orman yangınında Hatay’ı ziyaret eden Tarım Bakanı’na sorma fırsatı buldum, 'Neden Tarım Kredi Kooperatifi’ne böyle bir ayrıcalık verildi?' diye. Bu bildiğim kadarıyla rekabet hukukuna da aykırı. Biz bunun bir an önce düzletilmesini istiyoruz. Gerekirse Zeytin Dalı Kapısı’nda bu iş için geçici serbest bölge ya da kalıcı da olabilir. Kalıcı bir serbest bölge olursa daha memnun oluruz. Bombalar Reyhanlı’ya düştü, ekonomik sıkıntılar Hatay’ı vurdu. Buradan Hatay’ın da pay alması gerektiğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Çinçin sözlerini, “Afrin’de 90 bin litre zeytinyağı üretilmekte. Dahilde işleme rejimi içerisinde Türkiye’ye getirilip ihraç kaydıyla satılmakta ancak iç piyasaya satılmamak kaydıyla geliyor. Fazlasıyla bu zeytinyağının iç piyasaya satıldığı Türk üreticisinin bundan rahatsız olduğu şikâyetimiz var. Hatay adına konuşuyorum, bizim ciddi anlamda ihracat potansiyeli olan şirketimiz var. Bunlara Afrin’den zeytinyağı ithal yetkisi verilmiyor. Biz bunun karşısında olduğumuzu Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ilettik” diyerek sonlandırdı.

Kaynak: Anka

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER