Ankara ve İstanbul Ethem Sarısülük için ayakta

Ethem için binlerce kişi toplandı...

Ankara ve İstanbul Ethem Sarısülük için ayakta

Türkiye ’nin birçok noktasında aynı zamanda düzenlenen Ethem Sarısülük'ü anma ve vuran polisin serbest bırakılmasına tepki eylemi Ankara’da da Sarısülük'ün vurulduğu Güven Park’ın yanında gerçekleşiyor.

Sarısülük’ün vurulduğu noktada toplanan binlerce vatandaş “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıyor. Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yer karanfil, mumlar ve Sarısülük’ün yanı sıra eylemler sırasında ölen Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş’ın fotoğraflarıyla donatıldı. Eyleme CHP milletvekilleri Aylin Nazlı Aka, Levent Gök, Veli Ağbaba, BDP milletvekili Sebahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel’in de destek veriyor. 

“ÖZGÜRLÜK İSTEMİYOR ÖZGÜRLÜK OLUYORUZ” 

Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük, kardeşinin vurulduğu yerde yaptığı konuşmada, “Bu ülkede hukukun ayaklar altına alındığını gördük. Ethem’in katili hesap verene kadar ailesi olarak sizden istediğimiz bu direnişi sürdürün” dedi. Sarısülük ailesinin avukatı Kazım Bayraktar da “Ethemciğim mahkemede bir kez daha öldürdü. Taş atan Filistinli çocuklara karşı silah kullanan İsrail askerlerinden ne farkınız var. Ethem’in katillerini sokaklar yargılayacak” derken, konuşma yapanlardan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, “Toplum ayrıştırılmaya çalışılıyor. Uludere katliamının emrini verenlerle Ethem’in ölüm emrini verenler birdir. Katillerin peşini bırakmayacağız. El beden kaşınan yeri bilir, dert bizde derman bizdedir” diye konuştu. 

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel ise Ethem demokrasi mücadelesinin bir şehidi olduğunu söyleyerek ”Katil devlet olunca hesap vermiyor, her zaman aklanıyor. Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz teröristti; Ethem de çapulcu ya da marjinal oldu. Gidenlere verebileceğimiz en büyük söz mücadeleye devam etmektir” dedi.

Ankara Birlik ve Dayanışma Formu adına yapılan ortak açıklamada da “Bu katilleri Sivas’tan, Maraş’tan, Çorum’dan, Uğur Kaymaz’dan, Ceylan Önkol’dan hatırlıyoruz. Reyhanlı’dan Roboski’den hatırlıyoruz. İktidar, ‘polis destan yazdı’ diyerek halka savaş ilan etti. Biz kimseden özgürlük istemiyor özgürlük oluyor, adalet istemiyor adalet oluyoruz” dendi.

İSTANBULDA OTURMA EYLEMİ

İstanbulda ise İstiklal Caddesi'nden yürüyerek gelen yaklaşık 3 bin kişilik bir grup Taksim Meydanı Cumhuriyet Anıtı yakınında Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenler için oturma eylemi gerçekleştirdi. "Katiller halka hesap verecek. Emek ve Demokratik Güçler" yazılı bir pankartı yere seren grup, Gezi Parkı olaylarında hayatlarını kaybedenlerin isimlerini tek tek saydıktan sonra, "AKP halka hesap verecek", "Katil polis Taksim'den defol" sloganları attı. Cumhuriyet Anıtı etrafında geniş güvenlik önlemi alan polis, gruba müdahale etmedi. 



Ayrıca "Duranadam" eylemine alternatif olarak kendilerini yere atan protestocular, ayağa kalkıp bir süre yürüdükten sonra kendilerini yeniden yere atarak "Düşenadam" eylemi başlattı. 

Bir kadın ise Taksim Meydanı'nda bekleyen polislerin karşısına geçip, elindeki gazeteyi kaldırarak duranadam eylemi gerçekleştirdi. (Radikal, Akşam)
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 18:22
YORUM EKLE