Ankara Mimarlar Odası: Ermeni ve Katolik mezarlarının üstüne dükkan yapılıyor

Candan, Ulus'taki kazı çalışmalarında bulunan kemiklerin Ermeni ve Katolik cenazelerine ait olduğunu ve dükkan yapımının durdurulmasını istedi

Ankara Mimarlar Odası: Ermeni ve Katolik mezarlarının üstüne dükkan yapılıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ulus'ta yapılan kazı çalışmalarında bulunan kemiklerin, Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nda bulunan cenazelere ait olduğunu ve kazı yapılan alanın hukuka aykırı olduğunu açıkladı.

Ulus'ta yıkılan İller Bankası binasının yeniden yapılması için ayrılan alanda kazıya çalışmaları devam ederken, insan kemikleri bulunmuştu.

Sözcü'nün haberine göre; Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yaptığı açıklamada, “Hukuksuz kazı sürecinde bulunan insan kemikleri, Anadolu Medeniyetler Müzesi ekipleri tarafından incelemeye alındı. Bölge bilimsel kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak görünmektedir. Buna rağmen inşaatın devam ettirilmesi, Anadolu topraklarındaki çok kültürlülüğe yapılan bir saygısızlıktır” dedi.

46 DÜKKAN YAPILMAK İSTENİYOR

Kazının acilen durdurulması gerektiğini ifade eden Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Anadolu coğrafyasında yaşayanların, mezarlarının üzerine beton dökmek, dükkan yapmak insanlık dışıdır. O alana yapılacak 46 dükkan için bir tarihin yok edilmesi kabul edilemez. Acilen kazı çalışmalarının durdurması gerekiyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER