'Ankara JİTEM' davası ertelendi

Mahkeme heyeti, davayı 17 Haziran 2016 tarihine erteledi

'Ankara JİTEM' davası ertelendi
1993-1996 yılları arasında işlenen ‘faili meçhul’ cinayet, kaybetme ve köy yakma olaylarında yer alan sanıklar hakkındaki Ankara JİTEM Davası bugün görüldü.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Nahit Menteşe, Orhan Taşanlar ve Veli Küçük'ün tanık olarak dinlenilmesine karar veren mahkeme heyeti, "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'ın MİT ifadeleri ve o dönemki banka hesabı kayıtlarını isteyerek, davayı erteledi.

Kürt yazarlar ve iş insanlarının katledilmesiyle ilgili görülen kamuoyunda Ankara JİTEM davası olarak bilinen "faili meçhul cinayetler" davasının 8'inci duruşması Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Aralarında Mehmet Ağar, Korkut Eken, İbrahim Şahin ve Ayhan Çarkın'ın da bulunduğu 18 sanığın, 19 kişiyi katletmekten yargılandığı dava duruşmasında maktul ve sanık avukatları hazır bulundu. 

Davaya sanıklardan sadece Ayhan Çarkın katıldı.

Mahkeme heyeti, davayı 17 Haziran 2016 tarihine erteledi.

SANIKLAR

Davanın sanıkları şöyle: Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman

DURUŞMADA İFADE VERMESİ BEKLENEN TANIKLAR

Bir önceki 20 Kasım 2015 tarihli duruşmada eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, siyasetçi ve yazar Fikri Sağlar, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Çiçek, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ve gazeteci Uğur Dündar’ın dinlenmesi bekleniyor.

DAVA SÜRECİ

1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı.

20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 20 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi.

Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından yargılandığı dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.

İlk duruşması 16 Mayıs 2014’te görülen ve tutuklu sanığın olmadığı davanın 10 Nisan 2015 tarihli duruşmasında eski MİT Güvenlik Daire Başkanı Mehmet Eymür kendisine verilen 29 kişilik infaz listesini mahkemeye sundu.

03 Temmuz 2015 tarihli duruşmada Susurluk raporunu hazırlayan, dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş; 20 Kasım 2015 tarihli duruşmada ise eski Emniyet Müdürü ve Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu tanık olarak ifade verdiler.

26 Şubat 2016 tarihine ertelenen duruşmada ise eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, siyasetçi ve yazar Fikri Sağlar, iş insanı Halis Toprak, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Çiçek, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ve gazeteci Uğur Dündar’ın tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

Davanın Olay, Hukuki Süreç ve Duruşmaları içeren ‘Geniş Özetine’ Hafıza Merkezi’nin hazırladığı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2016, 07:42

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 4 yıl Önce

1918-1993 arasi faili mechuller büyük kusur..

SIRADAKİ HABER