Almanya’daki üniversite, Birlik'in sürüklenen cenazesine hakaret eden akademisyeni kovdu

Almanya’daki Ilmenau Teknik Üniversitesi, cansız bedeni zırhlı polis aracının arkasında sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in cenazesine hakaret eden doktora öğrencisi ve akademisyen Cemal Aydoğan’la ilişkisini kestiğini açıkladı.

Almanya’daki üniversite, Birlik'in sürüklenen cenazesine hakaret eden akademisyeni kovdu

Şırnak’ta zırhlı polis aracının arkasına bağlanarak yerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in cenazesine hakaret eden doktora öğrencisi ve akademisyen Cemal Aydoğan’ın Almanya’daki Ilmenau Teknik Üniversitesi ile ilişkisi kesildi.

Üniversite, doktora öğrencisi Cemal Aydoğan’a ait olduğu belirtilen hesaptan, “Ne var bunda asker, polis özgürce köpek gezdiremeyecek mi?” ifadeleri kullanılması üzerine soruşturma başlatmıştı.

Hesabının hacklendiğini savunan Aydoğan, soruşturma tamamlanıncaya kadar görevinden uzaklaştırılmıştı.

Diken’de yer alan habere göre, üniversite söz konusu soruşturmayı 21 gün sonra tamamladı. Okulun sitesinden yayınlanan açıklamada “Üniversite yönetimi, Twitter’da Kürtleri aşağılayacı açıklamalar yapan doktora öğrencisinin geçmişte de yine Kürtlere yönelik insan onurunu çiğneyen benzer paylaşımlar yaptığını tespit ettiğinden görevden derhal uzaklaştırılmasına karar vermiştir” denildi.

Üniversite yönetimi “Aydoğan’la arasındaki güven ilişkisinin yeniden sağlanamayacak kadar zedelendiği için bu kararı aldığını” da vurulayarak, “İlmenau Üniversitesi dünya kültürlerine açıktır, çalışanlarının din, dil, ırk ve cinsel yöneliminden bağımsız barış ve dayanışma içinde çalışmasına büyük değer verir ve bu temelde çalışır” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 20:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 4 yıl Önce

ne kadar ileri bi üniversite

SIRADAKİ HABER