Almanya'dan Türkiye'ye Suriye uyarısı

Seibert, Türkiye'yi Suriye'ye olası bir askeri operasyondan uzak durmaya çağırdı

Almanya'dan Türkiye'ye Suriye uyarısı

Almanya, Türkiye'yi Suriye'ye olası bir askeri operasyondan uzak durmaya çağırdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Suriye'deki Kürt bölgelerine en kısa zamanda askeri harekat düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Suriye'de "askeri bir çözüm" olamayacağını ve bunun "tüm Suriye toprakları için geçerli olduğunu" vurguladı.

Alman Dışişleri Bakanlığı'ndan da konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Bakanlık Sözcüsü, askeri bir müdahalenin ülkedeki insani durumu daha da zorlaştıracağını belirterek Türkiye hükümetinin "son derece sorumlu bir şekilde davranmasının çok büyük aciliyet taşıdığını" söyledi.

Tüm tarafları sorumluluk bilinci içinde hareket etmeye çağıran sözcü, şu an itibarıyla en önemli şeyin bu olduğunu vurguladı.

Seibert, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Ankara'ya yaptığı ziyaret ve gerçekleştirdiği görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını da belirterek, bu görüşmelerin Suriye'deki sürecin "barışçı ve şiddetten uzak" şekillendirilmesi ve tüm taraflar için güvenli çözümler bulunmasına hizmet etmesini umduklarını kaydetti.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 17:34

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER