Almanya'da kanser tedavisi gören Ahmet'in annesine yeniden yurt dışı yasağı

Gelişmeyi Twitter hesabından paylaşan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da "Bu yanlıştan dönün" çağrısında bulundu

Almanya'da kanser tedavisi gören Ahmet'in annesine yeniden yurt dışı yasağı

Almanya'da kemik kanseri tedavisi gören 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç'a eşlik etmek isteyen annesinin yurt dışı yasağı kaldırılmasının ardından yeniden konuldu.

Pasaport almak için başvuru yapan anne Zekiye Ataç, Mersin mahkemesinin hakkında yeniden adli kontrol tedbiri uyguladığını ve yurt dışı yasağının devam ettiğini öğrendi. Tedavisi için oğluna eşlik edemeyeceğini öğrenen anne, sosyal medya üzerinden üzüntüsünü dile getirirken bu haberi Ahmet'e henüz iletemediğini belirtti.

Gelişmeyi Twitter hesabından paylaşan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da "Bu yanlıştan dönün" çağrısında bulundu.

Ahmet'in annesi hakkında yurt dışı yasağına ilişkin adli kontrol tedbiri, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine pazartesi günü geçici olarak kaldırılmıştı. Böylelikle anne Zekiye Betül Ataç, Almanya'da 27 Şubat'ta başlayacak olan ikinci tedavi sürecine eşlik etmeyi umuyordu.

Hakkındaki yasağın kaldırıldığına dair haberi sosyal medya hesabından duyuran anne Zekiye Betül Aytaç "Re'sen Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Kararı"nı bildiren belgenin fotoğrafını "Savcılıktan belgeyi aldım. Ahmedime gidiyorum" ifadesiyle paylaşmıştı.

Belgede "çocuğunun hastalığına dair sunduğu raporlardan da anlaşılan sağlık mazeretinin kabulü ile yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tedbirinin kaldırılmasının, somut olaya özgü olmak kaydı ile daha adilane olacağı anlaşılmıştır" denilmişti.

Ahmet Burhan Ataç’ın Almanya’daki tedavisi için başlatılan yardım kampanyasına öncülük eden yazar ve aktivist Natali Avazyan da bu kararın kaldırılması için çaba gösterenlere sosyal medya üzerinden teşekkür mesajı paylaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 12:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER