Ali İsmail'i tekmeleyen polisin 'Zarar gördüm' talebi mahkemede kabul edildi

Mahkeme Gezi olaylarından zarar gördüğü gerekçesiyle başvuruda bulunan 93 kiyi ve kurumun taleplerini kabul etti

Ali İsmail'i tekmeleyen polisin 'Zarar gördüm' talebi mahkemede kabul edildi

İstanbul Taksim’de Gezi Parkı’nın yıkılarak, yerine alışveriş merkezi inşa edilmesine yönelik planları protesto etmek amacıyla Mayıs 2013’te başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılarak iki hafta süren eylemlerle ilgili açılan davanın dördüncü duruşmasında çarpıcı bir gelişme yaşandı.

Mahkeme Gezi olaylarından zarar gördüğü gerekçesiyle başvuruda bulunan 93 kiyi ve kurumun taleplerini kabul etti. Bu kişi ve kurumlar ‘Katılan’ sıfatıyla duruşmalara dahil olacak. Mahkemenin talebini kabul ettiği kişilerden biri polis Mevlüt Saldoğan.

Mevlüt Saldoğan, 10 Temmuz 2013’te Eskişehir’deki Gezi olayları sırasında 19 yaşındayken öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında yargılanmış ve 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ali İsmail Korkmaz’a ölümcül tekmeleri attığı gerekçesiyle ‘nitelikli yaralama’ suçundan verilen bu cezaya itiraz eden savcılık, hükmün bozulmasını ve Saldoğan’a ‘kasten öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezası verilmesini istemişti.

Mevlüt Saldoğan kendini, “Bugün bu ülkenin sayın cumhurbaşkanı, başbakanı Gezi’nin bir darbe girişimi oldugunu söylüyor. Ben bu darbeyi bastırmakla görevliydim” diyerek savunmuştu. 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 09:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER