Alevilerin evlerine bu kez tarih yazıldı

Mahalleli, 20 duvara yazılan tarihler nedeniyle endişeli

Alevilerin evlerine bu kez tarih yazıldı

İzmir’de Alevi yurttaşların evinin duvarına “Defol Alevi” diye yazılmasının ardından Mersin'de de çoğunlukla Alevilerin yaşadığı Piri Reis'te bazı evlerin duvarlarına tarihler yazıldı.

Tarihlerin kimler tarafından ve neden yazıldığı henüz bilinmezken, Mersin Emniyet Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Mersin’in Yenişehir ilçesindeki Piri Reis Mahallesinde çoğunlukla Alevilerin yaşadığı bazı evlerin duvarına tarihler yazıldı. Duvarlara ‘22.11.19’ ve ‘28.11.19’ tarihlerinin yazıldığını gören mahalle sakinleri polisi aradı.

Polisler, dün gece mahalleye gelerek inceleme başlattı.

POLİS TEK TEK KAPILARI ÇALDI: ALEVİ MİSİNİZ?

Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre mahalleye gelerek tek tek kapıları çalan polisler, binada bulunanlara, ‘Alevi misiniz?’ diye sordu. Çoğunlukla Alevilerin yaşadığı mahallede yaklaşık 20 duvarda yazılan tarihlerin ne anlama geldiğini merak eden mahalleli tedirginlik yaşıyor.

Konuyla ilgili konuşan bir Mersinli “Dünden beri mahallede kötü bir hava var. Bu tarihler ne anlama geliyor bilmiyoruz. Eğer bu tarihler mahallede yapılacak bir inşaat, bakım, onarım çalışmasının işaretiyse önceden haber de verilebilirdi” dedi.

İzmir Gaziemir’de Alevi bir ailenin evinin duvarına ‘Defol Alevi’ yazılarak, çarpı işareti konulduğunu hatırlatan yurttaşlar, mahallede sık sık bu olayın da konuşulduğunu söylüyor.

Evine tarihlerin yazıldığı bir mahalleli ise “Tarihlerin yazıldığı dairelerin çoğu Alevi evleri. Ama aralarında Alevi olmayanlar da var. Bu durum ister istemez bizi korkuttu” dedi.

POLİS: TEDİRGİNLİK YAŞANACAK BİR DURUM YOK

Olayla ilgili Mersin Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Emniyetten bir yetkili ise konuyla ilgili, “Tedirginlik yaşanacak bir durum söz konusu değil. Halkımızın için rahat olsun” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 10:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER