Aleviler kızgın: TRT ‘Faili Meçhul’ü kaldırsın!

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, TRT'de ''Faili Meçhul'' adı ile yayımlanan Sivas olaylarını konu alan ve gerçekleri saptıran programın yayından kaldırılmasını istedi.

Aleviler kızgın: TRT ‘Faili Meçhul’ü kaldırsın!

Neredeyse, “Sivas katliamını mağdurlar kendileri yaptı” diyecekler. Seçimler öncesinde eski Hürriyet’in derin devletin amiral gemisi rolünü kapmaya çalışan Sabah Gazetesi’nde yapılan dayanaksız bir haberde Sivas Katliamının sorumluları olarak gösterilen bir torba açılmıştı. İçine de solcular, Aleviler, Aziz Nesin, Pir Sultan Abdal Derneği, PKK, İşçi Partisi, zamanın hükümet ortağı SHP, SHP’nin bakanı Ziya Halis, Ziya Halis’in PKK’ye katılan bir akrabası Yücel Halis ve daha birçok alakasız kesim konulmuştu. Uydurma iddialarda adı geçenler bu kara propaganda kurgularının yalanlığını ortaya koyan açıklamalar yapmış ama yalan haberi yaymakta gecikmeyen basın bunlara yer vermemişti.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özarslan, Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde yaptığı açıklamada, TRT'de 24 ve 28 Haziran'da ''TRT-Haber'' programı içerisinde ''Faili Meçhul'' adı ile yayımlanan Sivas olaylarını konu alan programın yayından kaldırılması veya sürdürülecekse kendilerinden de görüş alınması için TRT'ye dün başvurduklarını söyledi.

Mustafa Özarslan, bugün de RTÜK'e başvuracaklarını belirterek avukatları aracılığı ile pazartesi günü suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Sivas'ta yapılacak anma etkinliklerine ilişkin ise Özarslan, ''Sivas Valisi dün 'Bundan sonra anma etkinlikleri'nin Sivas'ta yapılmayacağını' söyledi. Vatandaşlarımız anma etkinliklerinin iptal olduğunu düşünüyor. Böyle bir şey yok. Biz yine her yol olduğu gibi bu yılda Sivas'ta Pir Sultan Abdal Cemevi'nin önünde buluşup, Madımak Oteli'ne gideceğiz'' diye konuştu.

Avukat Şenal Sarıhan da yaptığı açıklamada, ''Faili Meçhul adlı programda gerçek ters yüz edilerek, somut bir biçimde elimizde mahkeme kararları olmasına rağmen, mahkeme kararlarının aksi açıklamalarla Sivas olaylarının neredeyse Sivas mağdurları tarafından işlendiği izlenimi yaratıldı. Olayın faillerinin gerici bir koalisyon olduğu değil, olayın faillerinin başka gruplar, kurumlar, kişiler olduğu yolunda açıklamalar oldu'' dedi.

Olayın asıl nedeninin Aziz Nesin olduğu yolunda bir izlenim yaratıldığını ileri süren Sarıhan, ''Aziz Nesin'in kültür merkezinde yaptığı konuşma değil, kitaplarını imzalarken verdiği yanıtlar kesilerek ve kırpılarak sanki tahrik sözleriymiş gibi ifade edildi'' diye konuştu.

DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE