Alevi mezarları tahrip edildi!

İzmir'de 35 mezar tahrip edildi, Alevi Kültür Dernekleri tepkili

Alevi mezarları tahrip edildi!

İzmir'in Selçuk ilçesine bağlı Zeytinköy Mahallesi'nde, Aleviler'e ait olduğu belirlenen 35 mezar, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi.

Selçuk'a 14 kilometre mesafedeki bir süre önce mahalleye dönüştürülen 290 hane, 852 nüfuslu dağ köyü Zeytinköy'deki, bazı mezar taşlarının kırıldığını, mezarlara zarar verildiğini farkeden köylüler durumu jandarmaya bildirdi.

Jandarma ekipleri, yaptıkları inceleme sonucunda, köy mezarlığındaki 35 mezar taşının kırıldığını belirledi. Çoğunlukla Aleviler'in yaşadığı köyde, mezarlara yapılan bu saldırı tepkiye neden oldu.

Zeytinköy Mahallesi Muhtarı Hüseyin Karadağ, "Köyümüzdeki mezarlıkta, olaydan bir gün önce İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen kamu yararına çalışarak cezalarını çeken 20 mahkum çalışıyordu. Bazı köylüler, mahkumları mezarlıkta çalışırken, kavga ederken görmüş. Mezar taşlarının da bu kavga sırasında kırıldığını sanılıyor. Ancak, mahkumlar, haklarındaki bu suçlamaları kabul etmeyip, mezar taşlarını kendilerinin kırmadığını söylüyor" dedi.

Alevi Kültür Dernekleri Selçuk Şube Başkanı Düzgün Çelik, saldıya uğrayan 35 mezarın Aleviler'e ait olduğunu belirtip, "Bu çirkin saldırıyı kınıyoruz. Bu olayın üzerinin kapatılmasına izin vermeyeceğiz. Sanıldığı gibi mezarların temizlik için gelen mahkumlar tarafından kırıldığını düşünmüyoruz. Çünkü, mahkumlar saat 14.00'e kadar çalışıp, mezarlıktan ayrıldı. Saldırı ise aynı gece oldu. Gerekli birimlere müracatlarımızı yaptık. Gerçeğin ortaya çıkacağını düşünüyoruz. Pazar günü mahalle meydanında yöredeki Alevi dernekleriyle ortak bir basın açıklamasıyla saldırıyı bir kez daha kınayacağız" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 10:54

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 6 yıl Önce

... ey devlet senin tekci,ırkcı yönetimin bu günkü tüm sorunların kaynağıdır. aleviyi sünni müslümanların altında yaşaması lazım gelenler olarak görürsün, onlara da diyer halklara reva görmediğin evrensel hukuku yok saymanın sonucu mezarda yatan ölüden bile nefret eden müslüman yetiştirdin. ey zalim tekci,ırkcı devlet yetiştirdiğin müslüman kadına tecavuz ediyor,enses ilişki kuruyor,çocuğa tecavuz ediyor,yetiştirdiğin müftü kadınlı erkekli oyanan folklor oyunundan rahatsız oluyor. ey ırkcılar siz kızınız,tornunuz yaşındaki kızlardan,gelininiz yaşındaki kadınlardan tahrik oluyorsunuz, ülan bu nasıl müslümanlık bunun adı sapıklıktır, sapıklık. müslüman insanlarıda kirlettirdin be ırkcı devlet. senki devlete din yarattın,yurttaşın farklı inançta olunca yok sayarsan böyle ucube bir hayat çıkar karşına. sapık,tecavuzcu bir müslüman kimlikli sapıklar guruh halinde yaşıyor.

SIRADAKİ HABER