Alevi katliamına karşı çıkan gazeteciye hapis cezası

Alevi örgütleri, çağrıda bulundu

Alevi katliamına karşı çıkan gazeteciye hapis cezası

Suriye’de Alevilerin yaşadığı İştebrak köyünde El Nusra’nın 2015 yılında gerçekleştirdiği saldırı sonucu yaşamını yitirenler için yaptığı paylaşım gerekçe gösterilerek gazeteci Sezgin Kartal’a 18 ay 22 gün ertelemesiz hapis cezası verildi.

Karşı Mahalle muhabiri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) üyesi Kartal için meslektaşları ve Alevi örgütleri bugün Çağlayan Adliyesi’nde bir araya gelecek. 

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) ve PSAKD yaptıkları ortak açıklamada “Alevilere yönelik yapılan katliamları protesto etme eylemlerine katılmak suç değildir” tepkisi verdi.

Alevi örgütleri Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleştirecekleri basın açıklaması öncesinde; “PSAKD Esenler Şube üyesi, gazeteci, Alevi aktivist Sezgin Kartal’a 2015 yılında Suriye’de Alevi köyü olan İştebrak’ta El Nusra çetelerinin katliamına karşı yapılan eyleme katıldığı için açılan davada 18 ay 22 gün ertelemesiz hapis cezası verildi. 6 Kasım Cuma saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi önünde buluşuyoruz. Hem itiraz dilekçesini vereceğiz, hem de basın açıklaması yapacağız. Alevi kurum yöneticilerini ve halkımızı Çağlayan Adliyesi önüne bekliyoruz” çağrısında bulundu. 

Kaynak: Artı Gerçek  

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 17:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER