AKP'nin hafta sonu mitingleri ertelenebilir

ÖSYM, konuyla ilgili kendilerine gelen talepleri AKP'ye iletti...

AKP'nin  hafta sonu mitingleri ertelenebilir

AKP’nin 15-16 Haziran’da Ankara Tandoğan ve İstanbul Kazlıçeşme’de yapmayı planladığı mitinglerin, bu tarihlerde üniversite sınavı olması nedeniyle ertelenebileceği belirtiliyor.

Mitinglerle aynı tarihe denk gelen Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) yaşanabilecek trafik yoğunluğu ve gürültü, üniversite sınavına girecek öğrenci ve ailelerini endişelendiriyor. 

Zaman gazetesinden Hasan Karalı’nın haberine göre Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), konuyla ilgili kendilerine gelen talepleri AK Parti’ye ilettiklerini, cevap beklediklerini belirtti. AK Parti’nin ise konuyu yarınki MYK toplantısında gündeme getirmesi, toplantıda alınacak karar doğrultusunda mitingi ileri bir tarihe ertelemesi bekleniyor. 

FEM Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, Kazlıçeşme’deki mitingin hem trafik hem de gürültü açısından önemli bir problem oluşturabileceğine dikkat çekti. Öğrencilerin motivasyonunun bozulmaması için tedbir alınması gerektiğini ifade eden Ardıç, “Özellikle mitingin yapılacağı bölgede sınava girecekler, motivasyon açısından sıkıntı yaşayabilir. Bu, göz ardı edilmemeli. Öğrencilerin geleceği söz konusu.” dedi. 

Akşam Gazetesi eğitim yazarı Turgay Polat da mitingin yapılması durumunda katılımcıların son derece duyarlı olması gerektiğini kaydetti. Miting için sabah erken saatten itibaren alana gidildiğini hatırlatan Polat, “Sınav sabah yapılacak, mitingin öğleden sonra. İlk bakışta sıkıntı oluşturacağını düşünmüyorum ancak mitinge katılacak kişiler erkenden yola çıkarsa hem trafik hem de gürültü, öğrencilerin motivasyonunu bozabilir. Son derece duyarlı olunmalı.” diye konuştu. 

Miting alanına saatler öncesinden tezahüratlarla gidileceğine işaret eden Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ise sınav ve mitingin çakışmasının olumsuzluk doğuracağını kaydetti: “Korna ve klaksondan dahi etkilenebilen öğrenci, ses ve gürültüden daha fazla etkilenebilir. Herkes duyarlı olmalı.” (Radikal)
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 16:45
YORUM EKLE