AKPM Başkanı: Parlamenterlerin yeri cezaevi değil

Açıklamada, tutuklu vekillerin durumuna dikkat çekildi

AKPM Başkanı: Parlamenterlerin yeri cezaevi değil

Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi Başkanı Liliane Maury Pasquier, yaptığı yazılı açıklamayla Türkiye'deki tutuklu siyasilerin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, “Parlamenterlerin yeri cezaevi olmamalıdır. İfade özgürlüğü, parlamenter görevlerimizi yerine getirebilmemiz için hayati önemdedir. İfade özgürlüğü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yerleşik içtihadı uyarınca korunmalı ve güvence altına alınmalıdır. Demokrasilerimizin düzgün işleyişinin bir mihenk taşıdır” denildi.

Pasquier, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

AKPM, şu anda Türkiye'de tutuklu bulunan eski ve yeni milletvekillerinin durumunu yakından takip ediyor. 'Terörist' eylemler iddiasıyla tutuklu bulunan ya da yargılanan vekillerin durumu gibi HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 7 Eylül’de verilen karar da beni endişelendiriyor.

PARLAMENTERLERİN YERİ CEZAEVİ OLMAMALI 

Parlamenterlerin yeri cezaevi olmamalıdır. İfade özgürlüğü, parlamenter görevlerimizi yerine getirebilmemiz için hayati önemdedir. İfade özgürlüğü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yerleşik içtihadı uyarınca korunmalı ve güvence altına alınmalıdır. Demokrasilerimizin düzgün işleyişinin bir mihenk taşıdır.

ÇÖZÜM İÇİN TÜRKİYE YETKİLİLERİ İLE İLİŞKİ KURMALIYIZ

Bu nedenle, bir çözüm bulmak ve şu anda tutuklu olan eski ve yeni milletvekillerinin serbest bırakılmasını ve siyasi faaliyetlerini demokrasilerde olduğu gibi yapabilmelerini sağlamak için Türkiye yetkilileri ve milletvekilleriyle ilişki kurmalıyız.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin İhlallerinin Önlenmesine Yönelik Eylem Planı'nın uygulanmasının başlatılmış olması, bu bağlamda işbirliğini güçlendirmek için iyi bir fırsat sunmaktadır ve AKPM bu süreçte kendi rolünü oynamaya hazırdır.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 09:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER