AKP’li belediye başkanı: Ahlaki duyarlılığımız nedeniyle kadın heykellerini taşıyacağız

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Enver Yılmaz, kentteki içlerinde kadın heykellerinin de bulunduğu 5 heykeli ‘ahlaki duyarlılık’tan dolayı taşıyacaklarını söyledi

AKP’li belediye başkanı: Ahlaki duyarlılığımız nedeniyle kadın heykellerini taşıyacağız
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Enver Yılmaz, kentte çeşitli parklarda sergilenen ve içlerinde kadın heykellerinin de bulunduğu 5 heykelin yerini değiştireceklerini söyledi. Yılmaz, “Bu heykelerden 5 tanesinin ahlaki duyarlılığımız nedeniyle başka alana taşımayı planladık” dedi.

Yılmaz, bugün makamında düzenlediği basın toplantısında içlerinde kadın heykellerinin de yer aldığı 5 heykeli, belirledikleri başka bir alana taşıyacaklarını söyledi. Halkın yoğun olarak görmediği alana taşınacak olan heykellerin burada sergilemeye devam edeceğini belirten Yılmaz, “Daha önceki yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımızın Ordu’ya yaptırmış olduğu olduğu heykeller vardı. Bu heykellere yönelik bir çalışma başlattık. Bu heykellerden 5 tanesinin toplumun genel algısı, örfümüz, adetimiz ve ahlaki duyarlılığımızıda dikkate almak suretiyle İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün marifetiyle belirlemiş olduğumuz bir alana taşımayı planladık. Bir heyet oluşturduk. Heyetteki heykellerin resimlerini de istendiği takdirde gösterebilirim” dedi. 

"ÖRFÜMÜZE, DEĞERLERİMİZE UYGUN OLMAYAN HEYKELLER"

Kaldırılacak olan 5 heykelin tamamen Büyükşehir Belediyesi yetki alanında olduğuna da dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi: “Tamamen örfümüze, adetimize, milli ve manevi değerlerimize uygun olmayan bu heykellerin tamamı da Büyükşehirin yetki alanında. Bu heykellerin kaldırılması kararını kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bunları depoya koymuyoruz, bunları Kültür Müdürlüğümüz marifetiyle belirlediğimiz müzenin arkasında bir alana yine aleni bir sergileme ortamında sergileme kararını almış bulunuyoruz. Bu çerçevede de biz sanata ve sanatçıya karşı her türlü duyarlılığı gösteririz ama müsaade edin milli ve manevi duygularımıza olan ve ölçüsü itibariyle toplumun genel değerleriyle çok yakışmayan, ilimize yakışmayan bu heykellerle ilgili takdir hakkımızıda bu şekilde kullanmış olalım.”

(Kaynak: soL Haber Portalı)
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 18:17

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER