AKP'li başkanın 3 ayrı koltuğu, 4 ayrı maaşı var

“Ben bu görevlerde ülkeme katkı sağlamak için bulunuyorum"

AKP'li başkanın 3 ayrı koltuğu, 4 ayrı maaşı var

Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakanı Hilmi Güler, 31 Mart yerel seçimlerinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Böylece 3 koltuk ve dört maaş sahibi oldu. Güler hem belediye başkanı, hem Turkcell ve Çin bankası ICBC'de yönetim kurulu üyesi olarak, hem de emekli milletvekili sıfatıyla 4 ayrı maaş alıyor.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre Belediye Başkanı seçildikten sonra, yönetim kurulu üyesi olduğu şirketlerden istifa etmeyen Güler kendisini “Ben bu görevlerde ülkeme katkı sağlamak için bulunuyorum. Ülkemize faydamız olduğu için oralarda görev aldık. Her iki kuruma da yazı yazdım ayrılmak istediğimi bildirdim, cevap bekliyorum” diye savundu.

200 BİN TL ALIYOR İDDİASI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise “Başkan seçilmesinin üzerinden 4 ay geçti. Kamu ile özel sektör arasında tercih yapsın. O yapmıyorsa partisi buna el atsın. Yöneticisi olduğu kuruluşların belediyeyle ilgili bir işi olduğunda nasıl tavır alacak?” dedi. Adıgüzel, Hilmi Güler'in belediye başkanlığının yanı sıra 2 ayrı yönetim kurulu üyeliğinden de ayda 200 bin lira ücret aldığını iddia etti.

3+1 MAAŞ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler yönetim kurulu üyeliği ücreti konusunda “Aldığım para o kadar değil” açıklaması yaptı. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Hilmi Güler ile aynı dönemde başladığı Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğinden, bakanlık koltuğuna oturunca istifa etmişti. 2013'te Turkcell Yönetim Kurulu üyesi olan Güler, 22 Mayıs 2015'de de Çin bankası ICBC Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Güler ayrıca Turkcell iştiraki Superonline İletişim Hizmetleri'nde de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2019, 08:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER