AKP de Nevruz'u gününde kutlamamış!

Kültür Bakanlığı 2010 'Nevruz' kutlamalarını 18 Mart'ta başlatıp 1 haftaya yaymış…

AKP de Nevruz'u gününde kutlamamış!

İçişleri Bakanlığı'nın bu yıl Newroz'un sadece 21 Mart'ta kutlanmasına ilişkin genelgesine BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal paylaşım sitesi Twitter'den Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2010 yılındaki 'Nevruz Şenlikleri' davetiyesi ile karşılık verdi.

 

“HÜKÜMETİN MÜDAHALE ETMEDİĞİ HİÇBİR NEWROZ’DA OLAY YAŞANMADI”

Bakanlığının Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı ile 2010 yılında ortaklaşa gerçekleştirdiği ve 18 Mart'ta başlayan, 31 Mart'ta kadar süren 'Nevruz Şenlikleri' davetiyesini de yayımlayan Demirtaş, "AKP'nin Kültür Bakanlığı 2010 'Nevruz' kutlamalarını 18 Mart'ta başlatıp 1 haftaya yaymıştı. Ama söz konusu 'Newroz' olunca, AKP'nin gayri meşru yasaklarına uymamız emrediliyor. Bize düşen de bu emre itaat değil, itaatsizlikle direnmektir. Zulme ve faşizme karşı direnen bütün ezilenler kazanacaktır. Newroz, 1 günün değil, 1 mücadele sürecinin adıdır" dedi.

 

“AKP MEDYASININ ÇİRKİN TUTUMU ŞAŞIRTMADI”

Demirtaş, hükümetin yasaklayıp müdahale etmediği hiç bir Newroz'da bugüne kadar tek bir olay olmadığını belirterek, "AKP ve devlet medyasının Newroz'a yönelik haksız ve çirkin tutumu beni şaşırtmadı. Herkes 'görevini' yapıyor. Bizim tarihi görevimiz de, faşizme karşı direnmektir. Medya bizi yazsın diye direnmiyoruz, tarihi biz yazalım diye direniyoruz, bütün direnenlere selam olsun" diye yazdı.

 

AKP'NİN NEWROZ GENELGESİ

Başbakan Erdoğan'ın emri ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından Newroz için 81 il valiliğine gönderilen genelgede, 21 Mart Çarşamba günü dışında Newroz kutlamalarına izin verilmemesi istendi. Genelgede şu ifadeler yer aldı:

 

"Gerek ülkemizde gerek bütün dünyada özel gün ve Bayram kutlamaları belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Belirtilen tarihler dışında kutlama yapılması özel günle ilgili amacın dışına çıkıldığı izlenimi vermektedir. Nevruzun anlam ve önemine uygun olarak belirlenen günde kutlanmaması halinde farklı günlere yayılarak amacı dışına çıkan eylem ve etkinliklere dönüşeceği değerlendirildiğinden bütün illerimizde müracaat sahibi kişi ve ya kuruluşlara nevruz kutlamalarının 21 Mart çarşamba günü kutlanacağı bildirilecektir. Bunun haricinde belirtilen günlerde ve hava karardıktan sonra açık alanlarda 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı yapılmaya çalışılacak etkinlik ve eylemlere müsaade edilmeyecektir. Nevruz günü kutlamaların amacına ve anlamına uygun biçimde barış ve huzur içinde yapılabilmesi için istihbari çalışmalara ağırlık verilsin. Yasadışı eylemlere izin vermeyin, tevessül edenler hakkında gerekli yasal işlemleri yapın."

 

DİYARBAKIR NEWROZ'UNA SORUŞTURMA

Diyarbakır'da dün bir milyon kişinin katılımıyla yapılan Newroz kutlamaları hakkında Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

 

Soruşturma kapsamında polisin çektiği görüntüler ile bazı TV'lerin çektiği görüntüler Emniyet Müdürlüğü'nde incelemeye alındı.

 

Soruşturma kapsamında özellikle yapılan konuşmalar, atılan sloganlar ve açılan bayraklara ilişkin ses ve görüntü kayıtlarının incelendiği öğrenildi. (anf)

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2012, 20:18
YORUM EKLE