"AKM'de estetik yerine politik kavga var"

Mimar Doğan Kuban, AKM tartışmalarıyla ilgili konuştu

"AKM'de estetik yerine politik kavga var"

AKM’nin yeniden yapılacak olması tartışmalara yol açtı.

Yapının mimarı merhum Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hazırlanan yeni projeyi Türkiye’nin önemli mimarlarından Doğan Kuban yorumladı. Kuban, “Sadece iktidar sorumlu değil, ondan çok önce başladı. 1950’lerde Menderes’le başladı. Türkiye çok kalabalıklaştı. 1950’de nüfus 20 milyondu, şimdi İstanbul o kadar” dedi.

‘KEŞKE YARIŞMA AÇSALARDI’

Mimar Doğan Kuban, Habertürk’ten Kübra Par‘ın sorularını yanıtladı. Kuban, “Hayati Tabanlıoğlu benim arkadaşımdı, bizden 1 sene sonra mezun oldu. O zamanki koşullara göre iyi bir mimardı ama o binayı ben hiç sevmedim. Fasadı (dış cephesi) benim nefret ettiğim bir fasaddı. Opera binasının bir statüsü vardır ama o cam cephe bir fazla çıplaktı. Halk bakıp da “Burada tiyatroopera oynanıyor’’ demezdi. Cam cepheyi büyütmesi saçma ama içeriden görünen kürenin dışa yansıması biraz daha iyi olmuş.

Daha iyisi olabilirdi. Ön cepheyi büyüttüklerine göre plan da salon da değişmiştir. Yani babasının planını koruduğu yok. Senelerdir boş duran bir bina. Burada bir eski eser kavgası yok, tamamen politik bir kavga var. Keşke yarışma açsalardı. Doğrusu o olurdu. 1987’de Taksim Meydanı için yarışma açmışlardı mesela, birinciliği Vedat Dalokay kazanmıştı. Dolayısıyla oğluna vermek falan, bunlar ilkel şeyler. Ama dışarıdan görünüşü babasınınkinden daha kötü değil” dedi.

AKM için “İkinci ulusal dönem denilen ilk modernizm tasarımlarından biridir’’ diyen Kuban, “Çirkin bina sorunu kültürle ilgili, ne yapsan düzeltemezsin. Biraz akıllılar dışarıdan kopya çekiyor, bazısı Amerika’ya proje yaptırıyor. Orta halli bir şeyler oluyor; hepsi çok çirkin değil, fakat şehrin büyümesi çirkin. İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biriydi, canına okudular” sözleriyle açıklamasını bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 08:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER