Akdeniz'de it dalaşı dönemi

İsrail'e karşı uygulanacak "Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi" kapsamında 3 Türk firkateyni Akdeniz'e çıkıyor…

Akdeniz'de it dalaşı dönemi

Türk Donanması'nın Akdeniz'de görev yapması için Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda hazırlıklar başladı.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, İsrail'e karşı uygulanacak "Doğu Akdeniz'de seyrüsefer serbestisi" yaptırımı kapsamında 3 Türk firkateynin görev yapması planlanıyor. 3 firkateyn, Gazze'ye yardım götürecek sivil gemilere de koruma sağlayacak.

Doğu Akdeniz'de devriye görevi yapacak gemilerin seyrüsefer serbestisi, Ege hava sahasında Yunanistan'a karşı uygulanan politikanın benzeri şeklinde gerçekleşecek. İsrail, kara sularının bittiği 12 mil dışında herhangi bir gemiye müdahale ederse Türk donanması devreye girecek.

Türk gemileri, Türkiye'nin uluslararası sular olarak kabul ettiği 12 mil dışındaki bölgede İsrail donanmasından bir gemiyle karşı karşıya gelinmesi durumunda uzaklaşmak yerine 100 metreye kadar ilerleyecek. Karşı geminin silah sistemlerini kilitleyecek. Böylece Ege Hava sahasında savaş uçaklarıyla yaşanan it dalaşlarının bir benzeri Doğu Akdeniz'de gemiler arasında gerçekleşecek.

Ege'deki 'it dalaşının' ardında iki ülkenin hava sahası sınırları ve FIR hattını farklı yorumlaması yatıyor. Yunanistan, karasuları 6 mil olan adaların hava sahasının 10 mil olduğu iddiasında. Türkiye ise karasuları ile hava sahasının aynı genişlikte olması gerektiğini, Yunanistan'ın "egemenlik hattı" olarak gördüğü alanın uluslararası hava sahası olduğunu savunuyor.

YORUM EKLE