Ahmet Türk: Demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması, kentin Nusaybin ilçesinde yapılan basın açıklaması ile bugün de protesto edildi

Ahmet Türk: Demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz

Nusaybin’deki kayyım protestosunda konuşan görevinden uzaklaştırılan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, “Bizim arayışımız hukuk demokrasi arayışıdır. Biz demokrasi mücadelesini sadece Kürt halkının geleceğin için vermiyoruz. Demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz” dedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanması, kentin Nusaybin ilçesinde yapılan basın açıklaması ile bugün de protesto edildi. Aralarında görevinden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün de bulunduğu partililer, yaptıkları ziyaretlerinin ardından Barış ve Demokrasi Parkı’nda toplandı.

‘KAYYıM KARARINI TANIMIYORUZ’

Burada yapılan açıklamada ilk olarak HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü konuştu. 

AKP-MHP rejiminin, halkın iradesiyle seçilen belediye eşbaşkanlarının yerine yeniden kayyım atadığını söyleyen Sürücü, “Yapılan zulümdür ve buna boyun eğmeyeceğiz. Ahmet Davutoğlu dün yaptığı açıklamada, ‘Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz’ dedi. Biz o sayfalarda neyin saklı olduğunu biliyoruz. O sayfalarda Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesiyle birlikte çözüm sürecinin bitişi, Suruç ve Ankara katliamları ile zulüm var. O sayfalarda milletvekilliklerinin düşürülmesi ve siyasi darbeden sonra 96 belediyemize atanan kayyumlar var. Halkımız özgür iradesiyle kayyumları geldikleri yere gönderdi. Gasp edilen, borç altında bırakılan belediyelere 4 ay sonra yine kayyum atandı. Biz o kayyumları ve kararı tanımıyoruz. HDP ve halk olarak bu karara karşı sonuna kadar demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

‘HUKUKSUZLUKLARI ANLATMAMIZ İÇİN YASAK KONULUYOR’

Milletvekili Sürücü’nün ardından Ahmet Türk söz aldı. "Siyasi darbeye karşı düşüncelerimizi halkla paylaşma sorumluluğumuz var” diyen Türk, ancak yapılan darbeyle birlikte halkla buluşmalarının engellendiği bir mantıkla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Türk, “Antidemokratik uygulamaları Türkiye’nin gündemine getirmek görevimizdir. Bir yerde Vali kayyım olacak, bir yerde de yasak koyacak. Niçin? Valinin yaptığı yolsuzlukları anlatmamamız için. Hukuksuzlukları anlatmamamız için çıkarılan bir karardır” dedi.

‘DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Yapılan yolsuzluklara dair faturaların ellerinde olduğunu kaydeden Türk, “Eğer bu faturalarda yer aldığı gibi gerçekten bakanlara hediyeler verilmişse, demokratik ülkelerde en ufak bir şekilde hiçbir bakan o makamda duramaz, linç ederler. Bizim arayışımız, hukuk ve demokrasi arayışıdır. Biz demokrasi mücadelesini sadece Kürt halkının geleceğin için vermiyoruz. Demokratik bir Türkiye için mücadele ediyoruz. Ancak sesimizi kısmaya çalışıyorlar. Özgürlük mücadelemizde korktukları için bizi sindirmeye çalışıyorlar. Demokrasinin olmadığı yerde bugün bizi vuran, yarın herkesi vuracaktır. Bunu bildiğimiz için demokrasi mücadelesini güçlü hale getiriyoruz. Halkımızın, bu hukuksuzluk karşısında susmamasını istiyor, hakkını hukukunu aramasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KONUŞMASI ANONSLARLA KESİLMEYE ÇALIŞILDI

Konuşması polislerce sık sık anons yapılarak engellemeye çalışılan Türk, bugün iktidarın yaratmak istediği algı operasyonlarına artık kimsenin inanmadığını da söyledi. 

Türk, sözlerine şöyle devam etti: “Bu bizim için bir başarıdır. Geçen dönemde de kayyım geldiği zaman hakkımızda davalar açıldı. Kayyımı meşrulaştırmak için davalar açıldı. ‘Ahmet Türk farklı yerlere para aktarmış, işçilerden para toplamış’ denildi. Ama bir şey çıkmadı. Buldukları bir iki gizli tanık ifadesi ile suçlama oluşturdular. Ama bir şey bulamadılar. Yine hukuksuz bir şekilde belediyelerimize el konuldu.”

Türk’ün konuşması sonrası partililer, Nusaybin Belediyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2019, 15:08

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER