Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki karar bozuldu, Altan'ın tahliyesine hükmedildi

Yargıtay, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki kararı bozdu ve tutuklu bulunan Ahmet Altan'ın tahliyesine hükmetti

Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki karar bozuldu, Altan'ın tahliyesine hükmedildi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 'FETÖ'ye ilişkin "silahlı terör örgütüne yardım" suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan gazeteciler Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu.

Evrensel'in yer alan habere göre, Ahmet Altan'a verilen 10 yıl 6 ay hapis ile Ilıcak hakkındaki 8 yıl 9 ay hapis cezasına ilişkin temyiz incelemesi tamamlandı.

Altan ve Ilıcak hakkındaki hükmü bozan daire, Ahmet Altan'ın cezasının bozma gerekçesi ve tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi. Dairenin bozma kararını, Türk Ceza Kanunu'nun 220/7'nci maddesinde belirtilen indirimin uygulanmadığı gerekçesiyle aldığı ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Ilıcak ve Altan daha önce İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmış ve "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise Altan ve Ilıcak'ın eylemlerinin "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçunu oluşturduğu gerekçesiyle hükmü bozmuştu. Bunun üzerine yeniden yargılama yapan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 Kasım 2019'da "silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlamasıyla Altan'a 10 yıl 6 ay, Ilıcak'a ise 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yeniden Yargıtaya gelmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER