Af Örgütü’nden, ‘Tahir Elçi İçin Adalet’ kampanyası

Af Örgütü, Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili bir kampanya başlattı

Af Örgütü’nden, ‘Tahir Elçi İçin Adalet’ kampanyası

Uluslararası Af Örgütü, 28 Kasım’da vurularak öldürülen insan hakları savunucusu, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili Adalet Bakanı’na yönelik bir kampanya başlattı.

“İnsan Hakları Savunucusu Tahir Elçi için Adalet!” adlı kampanyada, Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili gecikmeksizin etkin, kapsamlı ve tarafsız bir soruşturma gerçekleştirilmesinin güvence altına alınması ve sorumluların adalet önüne getirilmesi talep edildi.

Kampanya’da devamla şu ifadelere yer verildi:

“Tahir Elçi hayatını hakikat, adalet ve insan haklarına adadı. Gözaltına alınanların, işkenceye uğrayanların ve zorla kaybedilenlerin haklarını savunmak için kendi hayatını tehlikeye attı ve Türkiye’de işlenen insan hakları ihlallerine uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti.

Bu sebeple susturulmaya çalışıldı. Ekim ayında katıldığı bir televizyon programında PKK hakkında söylediği ve ifade özgürlüğü çerçevesinde meşru olan görüşleri nedeniyle hakkında kovuşturma başlatıldı ve yedi yıl altı ay hapis cezası tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 

Bu, telefon ve sosyal medya aracılığıyla Tahir Elçi’ye yönelik ölüm tehditlerini de içeren bir korkutma ve taciz kampanyasının başlamasına sebep oldu.

“Tahir Elçi, Kasım ayında, “Silah, çatışma, operasyon istemiyoruz” taleplerini dile getirdiği bir basın açıklamasının hemen ardından vurularak öldürüldü. Onu kimin öldürdüğü ve niye öldürdüğü hala belirsizliğini koruyor.

“Tahir Elçi’nin öldürülmesine dair soruşturma sorunlu bir şekilde başladı. Olayın hemen ardından kapsamlı bir olay yeri incelemesi gerçekleştirilmedi ve olay yeri emniyet altına alınmadı.

Tüm bu koşullar içerisinde, yetkililer Tahir Elçi’yi öldüren kurşunu ölümünden üç gün sonra bulduklarını iddia ediyorlar.”

AİLESİNE VE SEVDİKLERİNE MESAJLAR

Öte yandan Af Örgütü, Tahir Elçi’nin anısını yaşatabilmek, ailesine ve sevdiklerine duyguları ve dilekleri iletebilmek için de bir sayfa oluşturdu. Sayfaya yazılan mesajlar, Elçi’nin ailesine ve sevdiklerine ulaştırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 18:23
YORUM EKLE