Adıyaman’da yaşamını yitiren askerin kardeşinden Demirtaş’a ölüm tehdidi

HDP'den tehdide tepki

Adıyaman’da yaşamını yitiren askerin kardeşinden Demirtaş’a ölüm tehdidi

Adıyaman’da 3’ü ‘dost ateşiyle kazaen’ yaşamını yitiren 4 askerden Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz’ın kardeşi Zülküf Yılmaz, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ölümle tehdit etti, “Ağabeyimin intikamını senden alacağım” dedi.

Adıyaman kırsalında süren askeri operasyon sırasında dün dört askerin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Adıyaman Valiliği, askerlerden 3’ünün ‘dost ateşiyle kazaen’ yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Operasyonda yaşamını yitiren askerlerden Jandarma Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz’ın cenazesi bugün Diyarbakır’ın Ergani ilçesine getirilerek, tören düzenlendi.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakçı, 7. Kolordu Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu Cumali Atilla, AKP Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Ebubekir Bal, askerler ve Yılmaz’ın ailesi katıldı.

Cami girişinde gazetecilere konuşan Yılmaz’ın babası Ekrem Yılmaz, “Erdoğan sağolsun, Soylu sağolsun, vatan sağolusun, 7 torunum var, bu torunlarım da vatana kurban olsun” dedi.

DEMİRTAŞ'A TEHDİT

Kürşat Yılmaz’ın kardeşi Zülküf Yılmaz ise cami önünde yaptığı açıklamada Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ölümle tehdit etti.

Zülküf Yılmaz, “Ağabeyimin kanı bu bayrağın üstünde, bana söz verdiler, intikamını alacaklar. İntikamını almazlarsa onun intikamını ben alacağım. Selahattin Demirtaş, sen de Diyarbakırlısın, ben de Diyarbakırlıyım. Eğer ben senin ciğerini sökmezsem ben Diyarbakır çocuğu değilim. Ben ağabeyimin intikamını senden alacağım” şeklinde konuştu.

HDP'DEN TEPKİ

HDP Merkez Yürütme Kurulu Demirtaş'a tehditle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 

HDP'den yapılan açıklamada şöyle denildi: 

Adıyaman'da güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybedenlerden biri olan Uzman Çavuş Kürşat Yılmaz'ın cenazesi bugün defnedilmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Yılmaz'ın cenaze töreni sonrasında sarf edilen sözler bu açıklamayı yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Hayatını kaybeden Kürşat Yılmaz'ın ağabeyi Zülküf Yılmaz, önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ı kameraların önünde açıkça ölümle tehdit etmiştir.

Daha vahim olanı, Sayın Demirtaş’a yönelik tehdit içerikli sözlerin İçişleri Bakanı'nın yanında sarf edilmiş olmasıdır. İçişleri Bakanı, Türkiye'nin önemli siyasi aktörlerinden biri ölümle tehdit edilirken tek kelime etmemiş, bu sözleri onaylayan bir tavır içine girmiştir.

Bakan Soylu'nun bu tavrı bizleri şaşırtmamıştır. Çünkü halkları birbirine düşmanlaştıran bu ortamın yaratıcısı bizzat Süleyman Soylu ve onun anlayışıdır. Daha önce Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan’ı telefonda tehdit etmiş olan İçişleri Bakanı Soylu’nun bu suskunluğu asla kabul edilemez.

Selahattin Demirtaş, 21 aydır hukuksuz ve haksız yere cezaevinde rehin tutulan ve bu ülkenin barışa kavuşması için her türlü fedakarlığı yapan onurlu bir siyasetçidir. Halkların eşit ve demokratik koşullarda, barış ve huzur içinde birlikte yaşaması için mücadele eden bir kişidir. Sayın Selahattin Demirtaş’a yönelik yaşanacak en küçük bir olumsuzluğun müsebbibi Süleyman Soylu’dur. Kendisi ve bu sözleri sarf etmiş kişi hakkında her türlü hukuki işlemi yapacağımızı ve fiilen de yaşanacak her tür olumsuzluktan bu kişileri mesul tutacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2018, 15:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali demir
Ali demir - 2 yıl Önce

Sen sulelenle ve yanindakilerle pok yemissin

SIRADAKİ HABER