Adana ve Hatay’da maske takma zorunluluğu

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Adana ve Hatay'da tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi

Adana ve Hatay’da maske takma zorunluluğu

Adana ve Hatay Valiliği,  koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildiğini duyuruldu.

Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun Kovid-19 ile ilgili olağanüstü toplandığı belirtildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"Alınan tedbirlerin salgının yayılma hızını düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ilimizde ek tedbir alınmıştır. Bu kapsamda bugün saat 24.00'ten itibaren vatandaşların tüm ilimiz sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine karar verilmiştir. Alınan karara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 lira idari para cezası verilecek olup, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır."

Hatay Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildiği, maske ve hijyen kurallarına uyularak taziyelerin bir gün ile sınırlandırılması, il girişlerinde 24 saat ateş kontrolü yapılması, düğünlerde yemek ikramının yasaklanması, uymayanlara cezai işlem uygulanması kararları alındığı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER