'Adalet Yürüyüşü'nde son gün: Kılıçdaroğlu son etabı tek yürüyecek

CHP, tüm ilçe örgütleri önünde kaldıracağı otobüslerle mitinge katılım sağlayacak

'Adalet Yürüyüşü'nde son gün: Kılıçdaroğlu son etabı tek yürüyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü’ bugün Maltepe’de ‘Adalet Mitingi’ ile final yapacak.

Kılıçdaroğlu, yürüyüşün bugün saat 14.00’de başlayacak son etabında tek başına yürüyecek.

Kartal Dragos’tan yola çıkacak Kılıçdaroğlu 3 km son etabını Adalet Mitingi’nin gerçekleştirileceği Maltepe’de sonlandıracak.

Yürüyüşün başladığı günden bu yana Kılıçdaroğlu toplam 417 kilometre yol kat etti.

‘ADALET MİTİNG’ HAZIRLIKLARI

Adalet Mitingi için ise son hazırlıklar tamamlandı.

Maltepe sahilindeki miting alanında gerçekleştirilecek buluşmaya İstanbul’un 958 mahallesinden CHP tarafından araçlar kaldırılacak.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın verdiği bilgiye göre yaklaşık 1 buçuk milyon kişinin katılması beklenen mitinge girişler saat 15.00 itibariyle başlayacak.

Miting alanına deniz yolu dahil 4 farklı arama noktasından girişi yapılacak.

Kılıçdaroğlu ise mitinge ilişkin yaptığı son açıklamada mitingde bayrak, Atatürk posteri ve adalet bayrağı dışında hiçbir bayrak olmayacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

 ‘Altı Ok’lu bayrak bile istemiyoruz. Başka bayrak getirenleri provokatör olarak değerlendiriyoruz. Güvenlik güçlerini de uyarıyorum, başka bayrak kabul etmeyiniz. Basından arkadaşlara da yürekten teşekkür ediyorum.

HDP’DEN MİTİNGE DESTEK

Yürüyüşe başından beri destek veren Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) de yürüyüşe katılım açıklaması geldi.

HDP, İstanbul’daki tüm ilçelerden miting alanına araç kaldıracak. HDP “Herkes İçin Adalet” dövizleri ile alandaki yerini alacak.

HDP İstanbul İl Örgütü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bütün tartışmaları bir kenara bırakarak önemsediğimiz ve mücadelesini sürdürdüğümüz toplumsal adalet arayışına katkıda bulunmak amacıyla 9 Temmuz Pazar günü Maltepe’de yapılacak olan mitinge “Herkes İçin Adalet” şiarı ile bizler de katılacağız. Mitingde provokasyonlara gelmeyerek sonuç alıcı devrimci tavrımız ve üzerimize düşen sorumluluk bilinci ile hareket etme kararlılığımızı göstereceğiz.

Öte yandan Mitinge bir çok siyasi parti ve STK katılacak, Kurumlar ve miting için buluşma yer ve adresleri:

HALKEVLERİ

“Herkes için ekmek, herkes için adalet’ demek için Adalet Yürüyüşü’ne katılmaya davet ediyoruz”  diyen Halkevleri, 16.00’da Maltepe Köprüsü’nde buluşuyor.

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ

“Eşitlik, özgürlük, laiklik, bağımsızlık ve adalet için 9 Temmuz Pazar günü ‘Adalet Mitingi’nde buluşuyoruz” diyen Birleşik Haziran Hareketi, 16.00’da Bostancı’da buluşuyor.

EMEK PARTİSİ

“Demokratik hakların ve siyasal özgürlüklerin güvence altına alındığı demokratik bir anayasa ve demokratik bir Türkiye mücadelesini hep birlikte büyütmeye çağırıyoruz” diyen EMEP 15.30’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda buluşuyor.

KALDIRAÇ

Kaldıraç da sosyal medya hesaplarından yayımladığı mesajda miting alanında olacaklarını açıkladı.

DİSK

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) “İş, ekmek, adalet” sloganı ile 16.00’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda toplanma çağrısı yaptı.

TMMOB

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, tüm örgütlülükleriyle adalet talebine omuz vermek için 17.00’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda buluşarak Adalet Mitingine katılacaklarını açıkladı.

TÜRK TABİBLER BİRLİĞİ

Türk Tabipleri Birliği (TTB) demokratik ve laik bir ülkede adalet, sağlık hakkı ve hekimlik değerleri için 17.00’da Maltepe Beşçeşmeler Meydanı’nda olacaklarını açıkladı.

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI

“Ormanlar, denizler, dereler ve akarsular için, dağlar, yaylalar, ovalar ve kıyılar için, kentler, kasabalar, köyler ve mahalleler için adalet istiyoruz” diyen Kuzey Ormanları Savunması 15.30’da Maltepe Köprüsü’nde buluşacaklarını açıkladı.

SANATÇILARDAN ÇAĞRI

“Demokratik ve özgür bir ülkede, barış içinde yaşamak için ve sanatçıların adalet talebini duyurmak için 9 Temmuz’da Adalet Mitingi’ne katılıyoruz” diyen sanatçılar da 15.00’da Bostancı İskelesi’nde buluşacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 18:47
YORUM EKLE