Adalet Bakanı Gül’den hukuk fakülteleri açıklaması: YÖK'ten sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettik

Bakan Gül, sosyal medya hesabından açıkladı

Adalet Bakanı Gül’den hukuk fakülteleri açıklaması: YÖK'ten sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettik

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Hukuk fakültelerine girişte sınav başarı sıralamasını ilk 125 bine çıkaran YÖK’ten, sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettik” dedi.

Bakan Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yargı reformumuzun ana hedeflerinden biri de hukuk mesleklerinde nitelikli insan gücünü artırmaktır. Bu kapsamda hukuk fakültelerine girişte sınav başarı sıralamasını ilk 125 bine çıkaran YÖK’ten, sıralamayı ilk 100 bine yükseltmelerini talep ettik” ifadelerini kullandı.

Gül imzasıyla YÖK’e gönderilen yazıda, 2019 yılı Ekim ayında Yükseköğretim Kurulu'nun aldığı karar ile hukuk fakültelerine kabul edilen öğrencilerin 190 bin olan başarı sırasını 125 bin olarak yenilendiği ve bu yeniliğin de yargı kamuoyu ve akademik çevrelerce olumlu karşılandığı belirtildi. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Hukuk fakültelerine girişte aranan başarı sıralamasındaki değişiklik, hukuk eğitiminin niteliğini ve neticede adalet hizmetlerinin kalitesini doğrudan ve olumlu yönde etkilemektedir. Devam eden süreçte, başarı sıralamasının önümüzdeki yıl için 100 bin olarak belirlenmesinde ve daha sonraki yıllarda bu sıralamanın kademeli olarak daha da yükseltilmesinde fayda mülahaza edilmektedir.”


YORUM EKLE
YORUMLAR
vicdan KADİROVA
vicdan KADİROVA - 2 ay Önce

Sen de sürekli sorunu dışarıda arıyorsun sorun hukuk eğitiminde değil. Sorun kendini '' yargının başı '' kabul edenlerde.Sorun Kadırov'un katilinin sizin içinizde olması ve yargılanmaması. Sorun yandaş hukuk devleti( guguk devleti). Sorun çürümüşlük. Kendi geleceğini kendi ülkesinde göremeyen gençler. Baskı olmadığı zaman mahkemeler çok iyi çalışır.

SIRADAKİ HABER